Tajemnicza wyspa na Pacyfiku
fot. NASA

Na Pacyfiku pojawiła się tajemnicza wyspa. Skąd tam się wzięła?

Ocean Spokojny, potocznie nazywany Pacyfikiem to największy zbiornik wodny na całej kuli ziemskiej. Ma ogromną powierzchnię, na której znajdują się ogromne wyspy – przykładowo japońskie, ale są też mniejsze lądy. W tym stosunkowo nowa wyspa, która pojawiła się nieopodal wysp Tonga.

Tajemnicza, nowa wyspa na Pacyfiku

Ocean Spokojny (Pacyfik) nie dość, że jest największym oceanem na całym świecie, to ma także największe skupisko podwodnych wulkanów – znajdują się one w na południowo-zachodniej części zbiornika wodnego. Wulkany te ciągną się od Nowej Zelandii aż po wyspy Tonga, a stosunkowo niedawno, bo 10 września, doszło do erupcji jednego z nich.

Wulkan Home Reef od tego czasu wypuszczał dym, popiół i oczywiście lawę, która finalnie zamieniła się w omawianą dziś, tajemniczą wyspę. Warto dodać, że wybuch wyrzucił popiół na wysokość 3 kilometrów, co mówi o sile tej eksplozji. Ta wyspa na Pacyfiku jest całkiem duża, jak na to, że powstała w ciągu niespełna 2 tygodni. Na początku myślano, że ma około 4000 m2 powierzchni i wystaje 10 metrów nad poziom morza, jednak do 20 września okazało się, że urosła do 24000 m2 (2,4 ha).

Wyspa ta leży na południowy zachód od jednej z wysp Tonga – Late Island. Miejsce, gdzie powstała jest znane jako strefa subdukcji Kermadec-Tonga, w którym płyta pacyficzna zapada się pod dwiema innymi, mniejszymi płytami, tworząc jeden z najgłębszych rowów na całej Ziemi.

Tajemnicza wyspa na Pacyfiku
fot. NASA

Wyspa może nie przeżyć za długo

Nowo stworzona wyspa nieopodal Tonga niestety może nie przeżyć zbyt długo. Według naukowców NASA, wyspy stworzone przez podmorskie wulkany, takie jak Home Reef czasami są w stanie wytrzymać lata, jednak większość z nich znika zdecydowanie szybciej. A to wszystko z powodu degradacji skał wulkanicznych, czyli przez erozję.

Przykładowo w 2020 roku również w tych terenach miała miejsce erupcja wulkanu Late’iki (Metis Shoal), który przez 12 dni uwalniał lawę i popiół, co stworzyło wyspę. Ta została zmyta (dosłownie) po dwóch miesiącach, jednak z drugiej strony ten sam wulkan w 1995 stworzył wyspę na Pacyfiku, która wytrzymała ponad 20 lat.