Imilab C21 - kamera monitoringu 2,5K z kolorowym trybem nocnym

Imilab C21 – kamera monitoringu 2,5K z kolorowym trybem nocnym

Tuż po zamku inteligentnym i smart gniazdku, to właśnie kamera monitoringu powinna być dla was elementem Smart Home, na który warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności, kompletując tego typu sprzęt. Urządzeń tego typu na rynku jest masa, do tego ich liczba sukcesywnie rośnie. Właśnie dołączyła do nich nowa kamera – Imilab C21, należąca do ekosystemu Xiaomi. 

Kamery inteligentne mają to do siebie, że można je wykorzystać na masę sposobów, nie tylko do podstawowego zastosowania, jakim jest monitorowanie mieszkania, posesji, sklepu czy innej przestrzeni. Może służyć jako niańka elektroniczna – jeśli tylko ma dwukierunkową komunikację czy podgląd zwierzaka zostawionego w domu. Może też służyć jako pomoc w opiece nad osobą starszą, o czym zresztą dedykowany wpis popełnił swego czasu Tomek.

Biorąc pod uwagę charakterystykę Imilab C21, wygląda na to, że do wszystkich tych zadań kamera ta powinna sprawdzić się co najmniej dobrze. A może nawet jeszcze lepiej, ze względu na jakość, jaką oferuje – nie HD, nie Full HD, a 2,5K.

Imilab C21 - kamera monitoringu 2,5K z kolorowym trybem nocnym

Co oferuje Imilab C21?

Zacznijmy od najważniejszej rzeczy, czyli sensora (ale tylko 4 Mpix), który odpowiada za jakość przechwytywanego obrazu. Mamy tutaj do czynienia z nagrywaniem w rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli. Kąt widzenia kamery to 105 stopni, a dystans, jaki potrafi monitorować, wynosi 12 metrów. Co ważne, kamera ma też kolorowy tryb nocny – podobnie, jak testowany przeze mnie nie tak dawno model Imou Bullet 2.

Urządzenie łączy się z siecią standardowo po 2,4 GHz (standardowo, bo jeszcze nie spotkałam się z kamerką monitoringu, która by wspierała 5 GHz), a jego obsługa jest możliwa dzięki aplikacji Imilab Home App – to również tutaj podejrzymy obraz z kamery na bieżąco, przejrzymy nagrania z karty microSD czy alerty, gdy kamera wykryje ruch przed nią.

Imilab C21 - kamera monitoringu 2,5K z kolorowym trybem nocnym

Co jeszcze warto wiedzieć to fakt, że Imilab C21 wspiera asystenta Amazon Alexa (niestety, ten wciąż nie komunikuje się w języku polskim). Ma też zarówno głośnik, jak i mikrofon, co oznacza, że można zarówno słuchać tego, co dzieje się w okolicach kamerki, jak i przekazywać wiadomości przez nią.

Na koniec warto rozwiać wszelkie wątpliwości – Imilab C21 to kamera przewodowa, nie ma wbudowanego akumulatora, a do działania potrzebuje stałego zasilania prądem. Jej wymiary są raczej standardowe dla tego typu urządzeń, wynoszą dokładnie 108 x 76 x 76 mm, a masa to 249 gramów. 

Standardowa cena Imilab C21 wynosi ok. 225 złotych, ale łatwo jest ją obniżyć posiadanymi kuponami.