Turbina wiatrowa (źródło: worldwidewind.no)
Turbina wiatrowa (źródło: worldwidewind.no)

Turbina wiatrowa ustawiona pod kątem 45 stopni ma podwoić produkcję energii

Norweski startup World Wide Wind (WWW) wprowadza na rynek innowacyjny design turbin wiatrowych, który ma szansę odmienić proces produkcji energii. Ta nowość, choć nadal jest w fazie testów w Norwegii, obiecuje znaczące zmiany w sposobie pozyskiwania energii z wiatru, zwłaszcza na morzu.

Nowa turbina wiatrowa – trzy kluczowe koncepcje

Nowa konstrukcja turbin WWW bazuje na trzech podstawowych założeniach. Po pierwsze, turbinę cechuje pływająca konstrukcja, co pozwala na jej umieszczenie w głębszych wodach i dostęp do większych zasobów wiatru, co jest niemożliwe w przypadku tych tradycyjnych. Po drugie, łopaty turbin obracają się wokół osi pionowej (umieszczone pod kątem 45 stopni), dzięki czemu mogą łapać wiatr z różnych kierunków, zmniejszając turbulencje.

Trzeci element to dodanie drugiej, przeciwbieżnej turbiny na tej samej osi, co zwiększa efektywność urządzenia. Warto wspomnieć też o generatorze, który jest zanurzony w wodzie i pełni funkcję stabilizatora i przeciwwag. Cała konstrukcja umożliwia także zmniejszenie odległości między turbinami nawet o 50 procent. Nowatorski projekt wykorzystuje również mniej drogich komponentów, a spora część konstrukcji to materiały podlegające recyklingowi.

Turbina wiatrowa (źródło: worldwidewind.no)
Turbina wiatrowa – budowa (źródło: worldwidewind.no)

Prototyp testowy, który jest współtworzony z firmą budowlaną AF Gruppen, ma wysokość 19 metrów i zdolność produkcji 30 kW energii. Planowana jest również większa wersja o mocy 1,5 megawata (MW), która ma być gotowa do testów w 2025 roku. Firma WWW ma nadzieję, że do 2030 roku będzie w stanie wprowadzić na rynek turbinę o mocy 24 megawatów, co byłoby znacznym przełomem. Oczywiście będzie ona także odpowiednio wysoka – prawdopodobnie w granicach 200-300 m.

Potencjał i oczekiwania

Jeśli innowacyjne turbiny WWW spełnią oczekiwania, będą mogły zrewolucjonizować sektor energii odnawialnej, zwłaszcza w produkcji tej wiatrowej. Ich wprowadzenie na rynek może przyczynić się do zmniejszenia zależności od tradycyjnych, zanieczyszczających źródeł energii, otwierając nowe możliwości w walce ze zmianami klimatycznymi.