Metalowe drzewa z miniturbinami wiatrowymi (źródło: New World Wind)
Metalowe drzewa z miniturbinami wiatrowymi (źródło: New World Wind)

Miniturbiny wiatrowe „wyrosły” na drzewach i produkują prąd

Firma New World Wind zupełnie odmienia pogląd na ekologiczne produkowanie energii elektrycznej. Urządzenia w postaci miniturbin wiatrowych umieszczane są na ogromnych, metalowych drzewach i doskonale sprawdzą się w miastach.

Drzewa wyposażone w turbiny generują energię

Zespół inżynierów z francuskiej firmy New World Wind sprzedaje innowacyjne, ekologiczne, metalowe drzewa. Na zakończeniach gałęzi ulokowane są zielone miniturbiny wiatrowe, przypominające liście, które odpowiedzialne są za produkcję energii elektrycznej. Innowacyjny wynalazek doskonale wpasowuje się w miejski krajobraz, cechuje się prostym montażem i nie generuje dużego hałasu.

Drzewa wyposażone w miniturbiny wiatrowe (źródło: New World Wind)
Drzewa wyposażone w miniturbiny wiatrowe (źródło: New World Wind)

Metalowe drzewa produkowane są w wysokości od 5 do 10 metrów, a ich instalacja opiera się wyłącznie o jeden wspornik i kilka śrub. Urządzenie nie generuje więc problemów z transportem ogromnych turbin, łopat i słupów, a dodatkowo chroni dzikie ptactwo przed zderzeniami.

Ciekawym elementem jest to, że metalowe drzewa nie są podłączane do ogólnodostępnej sieci elektroenergetycznej. Prąd przez nie wyprodukowany kierowany jest wprost do instalacji okolicznego budynku.

Produkcja prądu i cena drzew z turbinami

Miniturbina nazywana Aeroleaf, jest w stanie wygenerować nawet 1000 kWh prądu w ciągu roku. WindTree, a więc całe metalowe drzewo, jest wyposażane w 36 tego typu „liści”, może wyprodukować aż 36 tysięcy kWh w ciągu jednego roku, przy założeniu, że prędkość wiatru wynosi 12 m/s. Oczywiście szacunek ten jest zmienny w zależności od miejsca umiejscowienia wynalazku. Mimo to, WindTree może brać czynny udział w zredukowaniu emisji dwutlenku węgla do powietrza. Firma tworzy także hybrydową formę drzewa, wyposażając gałęzie w małe ogniwa fotowoltaiczne.

Pomysł brzmi rewelacyjnie, szczególnie, że turbiny wiatrowe mogą wytwarzać prąd całą dobę. Jest jednak jeden haczyk i to wcale niemały. Pojedyncza turbina Aeroleaf to koszt 795 euro, co oznacza, że WindTree z 36 sztukami „liści” kosztuje prawie 52 tysiące euro. Na ten moment na świecie działa 130 ekologicznych drzew m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Francji, Niemczech, Włoszech oraz USA.