Turbiny wiatrowe (źródło: Pixabay)
Turbiny wiatrowe (źródło: Pixabay)

Turbiny wiatrowe będą produkowane w Szczecinie. Duńczycy budują fabrykę

Dzięki decyzji radnych miasta Szczecin duńska firma Vestas może w łatwiejszy sposób prowadzić swoje inwestycje w fabrykę. Turbiny wiatrowe, które będą tam tworzone, mają docelowo trafić na morską farmę Baltic Power, której 51% udziałów należy do Grupy ORLEN.

Ekologiczne metody pozyskiwania prądu

Turbiny wiatrowe to jeden ze sposobów na odejście od tradycyjnych, nieekologicznych źródeł energii oraz dążenie do zrównoważonego rozwoju. Również Polska ma zamiar zainwestować w tego rodzaju technologię, budując Baltic Power, czyli morską farmę wiatrową na Bałtyku Jednak, aby tworzenie farm, zapewniających dostęp do prądu, było możliwe, konieczne jest tworzenie fabryk.

Radni miasta Szczecin uchwalili nowy plan zagospodarowania przestrzennego, obejmujący dzielnicę Skolwin, który szerzej otwiera drzwi przed duńską firmą Vestas. Turbiny wiatrowe, które produkowane będą przez to przedsiębiorstwo, mają trafić na farmę Baltic Power. Poszczególne elementy będą łączone w całość w Świnoujściu, na terenie terminala instalacyjnego.

Turbina Wiatrowa
(źródło: Pixabay)

Turbiny wiatrowe ze Szczecina trafią na Baltic Power

Zmiana planu przestrzennego w dzielnicy Skolwin obejmuje 75 hektarów gruntów, a jej przyczyną jest ułatwienie możliwości prowadzenia inwestycji. Vestas otrzyma łatwiejszy dostęp do nadbrzeży, co bezpośrednio wpływa na realizację inwestycji.

Fabryka ma powstać w 2024 roku, a po zakończeniu budowy przedsiębiorstwo stworzy około 700 nowych miejsc pracy. Z kolei terminal instalacyjny na terenie Portu Świnoujście ma ruszyć w 2025 roku. Jest on budowany przez Grupę Orlen, która współpracuje z Northland Power – wspólny projekt ma wykorzystać 76 turbin duńskiej marki Vestas o mocy 15 MW.