Humanoidalny robot (źródło: Figure)
Humanoidalny robot (źródło: Figure)

Intel stawia na roboty humanoidalne. Inwestuje 9 milionów dolarów w startup

Przedsiębiorstwo Intel Corporation postanowiło zainwestować 9 milionów dolarów w startup, zajmujący się tworzeniem robotów humanoidalnych. Figure 01 ma być bardziej autonomiczny w porównaniu do konkurencyjnych produktów i korzystać z możliwości AI.

Ogromna inwestycja w boty przypominające człowieka

Firma Intel Corporation, znana jako największy na całym globie producent układów scalonych, a także mikroprocesorów x86, ma zamiar teraz postawić na robotykę. Inwestycja w wysokości 9 milionów dolarów ma trafić do startupu Figure, jednak to nie oznacza jego wykupienia. Jego prace mają przynieść światu pierwszego humanoidalnego bota o nazwie Figure 01 i, choć nie jest to coś w pełni nowego, ma stanowić maszynę „ogólnego przeznaczenia”.

Na rynku pojawiło się już kilka botów tego typu, jednak ich zadaniem zazwyczaj jest wspomaganie człowieka w konkretnej czynności czy pracy. Poza tym mają one wiele ograniczeń pod względem autonomicznych działań oraz są bardzo kosztowne. Przykładowo Spot, nie przypominający jednak człowieka, kosztuje 75 tysięcy dolarów.

Humanoidalny robot (źródło: Figure)
Humanoidalny robot (źródło: Figure)

Jak ma wyglądać humanoidalny robot Figure 01?

Planowany bot ma osiągać wysokość około 1,68 metra i podstawową masę rzędu 60 kilogramów, przy czym będzie mógł dodatkowo przenieść ładunek o masie do 20 kilogramów. Figure 01 ma być w pełni elektryczny, a pomiędzy ładowaniami może przemieszczać się przez 5 godzin. Osiągana przez maszynę prędkość przemieszczania się ma wynosić maksymalnie 1,2 metra na sekundę podczas, gdy chód człowieka szacowany jest na 1,4 metra na sekundę. Natomiast (dla porównania) Atlas produkcji Boston Dynamics może biegać z prędkością 2,5 metra na sekundę.

Dotychczas startup zaprezentował wyłącznie renderowane pokazy swojego humanoidalnego robota, jednak jak wynika z informacji udostępnianych przez firmę, Figure 01 ma być pierwszą opłacalną maszyną pod względem komercyjnym.

Humanoidalny robot (źródło: Figure)
Humanoidalny robot (źródło: Figure)