Inteligentna butelka Gatorade
Inteligentna butelka Gatorade, źródło: Gatorade

Inteligentna butelka? Czemu nie!

Po inteligentnych telefonach, komputerach i tabletach, przyszedł czas na dom, obficie uzbrojony w czujniki i urządzenia, które współpracując ze sobą, tworzą jednolitą całość, lecz tym razem nadszedł czas na… inteligentną butelkę. Butelka Smart Gx, produkcji firmy Gatorade, zadba o to, abyś odpowiednio nawodnił swój organizm i pozwolił mu prawidłowo się zregenerować zaraz po zakończonym treningu.

Skąd butelka „wie”, kiedy potrzebujesz nawodnienia?

Inteligentna butelka, na podstawie aplikacji mobilnej i, znanej już od zeszłego roku, łatki potu, analizuje i generuje raport dotyczący tzw. „profilu potu”, dzięki któremu możliwe jest śledzenie poziomu nawodnienia organizmu. Butelka wyposażona została także w czujnik zlokalizowany w nakrętce, który jest w stanie oszacować ilość wody wewnątrz butelki. Należy pamiętać o ustawianiu butelki na płaskiej powierzchni, gdyż czujnik do analizy wykorzystuje pomiar odległości od zakrętki do powierzchni wody. Na podstawie analiz z łatki potu i aplikacji, butelka wyświetla poziom nawodnienia poprzez użycie wielokolorowych LED-owych diod na wierzchu butelki.

Firma Gatorade w zeszłym roku zaprezentowała łatkę, która naklejona na lewe, wewnętrzne przedramię, reaguje na pocącą się skórę. Pojawiały się jednak głosy, że nie jest to odpowiednie miejsce do lokalizacji plastra, gdyż pocenie się w tym miejscu u części osób bywa znikome, więc pomiar może być zaburzony.

Po zakończonym treningu wystarczy zeskanować łatkę swoim iPhonem i wpisać takie informacje, jak masa, płeć, ilość przyjętych płynów oraz poziom wykonanego treningu. Aplikacja, na podstawie przeprowadzonych analiz z łatki, potrafi również utworzyć plany dotyczące odżywiania, regeneracji czy też obciążenia treningowego.

Firma Gatorade prowadzi także dystrybucję specjalnych odżywek w formie rozpuszczalnych kapsułek, które można domieszać do wody w butelkach Gx, co pozwoli zarówno na nawodnienie, jak i na uzupełnienie elektrolitów i węglowodanów według potrzeb użytkownika.

Inteligentna butelka Gatorade
Inteligentna butelka, źródło: Gatorade

Dostępność i cena inteligentnej butelki Gatorade

Butelka weszła już do sprzedaży. Koszt butelki wraz z łatką potu i zestawem kapsułek to 70 dolarów, jednak trzeba pamiętać, że aplikacja dostępna jest tylko na system iOS. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że łatki są jednorazowe, a ich koszt to niemalże 25 dolarów za dwie sztuki.