Inteligentne okulary do pływania Form Smart Swim (źródło: Form)
Form Smart Swim (źródło: Form)

Inteligentne okulary do pływania będą monitorować tętno

Na światowym rynku pojawiła się odświeżona wersja urządzenia Form Smart Swim. Inteligentne okulary AR mają wspierać pływaków, monitorować ich tętno oraz na bieżąco wyświetlać wskazówki o odbywanym treningu.

Nowy sprzęt na baseny i otwarte wody

Inteligentne okulary rozszerzonej rzeczywistości to urządzenia, które pozwalają nam dostrzegać wszystko wokół nas i jednocześnie korzystać z dodatkowych funkcji, wyświetlanych wprost przed naszymi oczami. Tego typu urządzenia zyskują na popularności w technologicznym świecie, stając się kolejnym ubieralnym gadżetem.

Okazuje się jednak, że z podobnych funkcji można korzystać także pod wodą. Jedną z takich propozycji wypuścił start-up Vancouver. Firma przed pięcioma laty opracowała Form Smart Swim 1, czyli inteligentne okulary dedykowane do pływania. Teraz przyszedł czas na odświeżoną, drugą generację tego dość niecodziennego sprzętu.

Inteligentne okulary do pływania

Najnowsza wersja urządzenia została wyposażona w moduł monitorujący tętno użytkownika, dzięki czemu możemy pozbyć się niewygodnego smartwatcha czy opaski, który mógł ograniczać nasze pływanie. Sprzęt, podobnie jak pierwsza generacja, jest zintegrowany z zegarkami, takimi jak Apple Watch czy Garmin. Jak wynika z testów wewnętrznych producenta, inteligentne okulary AR mogą mierzyć parametr tętna z dokładnością zbliżoną do paska pomiarowego zakładanego na klatkę piersiową. Średnie odchylenie wynosi +/- 4 uderzenia na minutę, podczas, gdy nadgarstkowe mierniki mogą mylić się nawet o +/- 10 uderzeń.

Nowa generacja Form Smart Swim zyskała dostęp do technologii SwimStraight. Jej zadaniem jest wsparcie użytkownika podczas pływania w otwartych wodach oraz w czasie pokonywania triathlonów.

Inteligentne okulary mogą generować informacje zwrotne, wyświetlać dane o wydajności danego człowieka oraz sugerować sposoby na poprawę funkcjonowania organizmu. Dzięki rozszerzonej rzeczywistości możemy zatem na bieżąco śledzić swoje tętno, czas ruchu oraz odpoczynku, częstotliwość uderzeń serca czy tempo, pokonane dystanse, a nawet spalone kalorie.

Inteligentne okulary do pływania Form Smart Swim (źródło: Form)
Form Smart Swim (źródło: Form)

Najnowsze urządzenie zostało też lepiej dopasowane pod względem konstrukcyjnym. Układ czujników, złożony z barometru, magnetometru, żyroskopu oraz akcelerometru, został zredukowany o 15%. Zmianie uległy też uszczelki wokół oczu, które teraz mają lepiej pasować do twarzy użytkownika. Mostek nosowy można z kolei wybierać spośród pięciu modeli.

Inteligentne okulary Form Smart Swim 2 trafiły już na światowy rynek i można zamawiać je bezpośrednio na stronie producenta. Koszt urządzenia wynosi 249 euro. Wraz z zakupem można otrzymać dostęp do dwumiesięcznej, bezpłatnej subskrypcji Form Premium, która m.in. rozszerza dostęp do planów treningowych.