Okulary Air Glass 3 (źródło: OPPO)
Okulary Air Glass 3 (źródło: OPPO)

OPPO pokazało nowe okulary XR zasilane AI. To mały przełom

Tegoroczne targi MWC pozwoliły zaprezentować mnóstwo różnorodnych technologii. Również firma OPPO postanowiła pochwalić się swoją planowaną nowinką, a zostały nią okulary Air Glass 3, które zyskają dostęp do sztucznej inteligencji.

Air Glass w wersji 3 – lekkość i szerokie możliwości

OPPO Air Glass 3 to okulary o masie wynoszącej zaledwie 50 gramów. Minimalistyczna forma skrywa jednak ogromne możliwości. Sprzęt został wyposażony w falowód opracowany z żywicy, której współczynnik załamania światła wynosi 1,70. Dzięki temu to ciekawe urządzenie do złudzenia przypomina noszenie zwyczajnych, przezroczystych okularów.

Wyświetlacz okularów OPPO emituje jasność na poziomie 1000 nitów. Jest ona generowana za pomocą mikroprojektora, dzięki któremu możliwe jest zapoznawanie się z treściami o wysokiej jakości, nawet gdy użytkownik znajduje się w rozświetlonym, jasnym pomieszczeniu.

Okulary Air Glass 3 (źródło: OPPO)
Okulary Air Glass 3 (źródło: OPPO)

Ramka urządzenia została wykonana ze stopu magnezu i litu, zauszniki natomiast opracowano z nylonu. Jak wynika z informacji, okulary będą mogły zostać wyposażone w niestandardowe soczewki, które sprawdzą się w przypadku osób z wadami wzroku.

Funkcjonalność najnowszych okularów OPPO

Sztuczna inteligencja skrywana przez OPPO Air Glass 3 pozwala na rozumienie wszelkich danych, od tekstu, przez obrazy, nagrania audio czy wideo. AI może przetwarzać oraz interpretować polecenia użytkownika wydawane głosowo.

Technologia skryta w najnowszym prototypie okularów XR korzysta z modelu AndesGPT, który został udostępniony w formie aplikacji Air Glass na urządzenia mobilne. Na ten moment jest on obsługiwany wyłącznie w Chinach. Sprzęt otrzymał specjalny przycisk ukryty w zauszniku, odpowiedzialny za aktywowanie asystenta głosowego zasilanego sztuczną inteligencją.

Okulary Air Glass 3 (źródło: OPPO)
Okulary Air Glass 3 (źródło: OPPO)

Urządzenie ma zostać wyposażone w dodatkowe funkcje. Wśród nich ma znaleźć się na przykład teleprompter, nawigacja, minutnik czy szybki dostęp do tłumacza oraz zebranych informacji na temat kondycji i zdrowia.

Okulary OPPO Air Glass 3 mają łączyć się ze smartfonami tej marki, z systemem Color OS w wersji 13 lub wyższej poprzez aplikację. Gadżet ma z czasem pozwolić również na obsługiwanie funkcji opartych o AI, które trafiły już do urządzeń Reno 11 i Find N3.