Inteligentne okulary Ray-Ban Meta (źródło: Meta)
Inteligentne okulary Ray-Ban Meta (źródło: Meta)

Inteligentne okulary Meta Ray-Ban zachwycają, ale mogą naruszać prywatność

Meta Ray-Ban to innowacyjne, inteligentne okulary drugiej generacji, które mają otrzymywać coraz to szersze możliwości oparte o AI. Choć jego funkcje już teraz mogą wielu z nas zachwycić, okazuje się, że wynalazek ma problemy.

Inteligentne okulary, które wspomagają codzienność

Firma Meta znana jest przede wszystkim z serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, jednak to nie wszystko, co zgromadziła w swoim portfolio. Technologiczny gigant oferuje również urządzenia do budowania metawersum, a więc gogle VR czy inteligentne okulary. Pod koniec września 2023 roku na rynku pojawiło się nowe wydanie Quest 3, a nieco w cieniu, producent zaprezentował także innowacyjne Ray-Bany drugiej generacji.

Inteligentne okulary pozwalają na tworzenie zdjęć i nagrań, a także prowadzenie transmisji w trybie live czy przesyłanie wykonanych ujęć na urządzenia mobilne wybranych osób. Poza tym najnowsza wersja tego sprzętu ma umożliwić ciągłe korzystanie z bota AI, któremu można w czasie rzeczywistym zadawać pytania. Odpowiedzi podawane są głosowo lub pojawiają się bezpośrednio na wyświetlaczu.

Poza tym sprzęt w swoim wyposażeniu ma głośnik, który nieco różni się od poprzedniej generacji. Rozszerzono w nim basy, a także zwiększono maksymalną głośność. Ulepszono też mikrofon, zapewniając lepszy odbiór przez użytkowników.

Inteligentne okulary Ray-Ban (źródło: Meta)
Inteligentne okulary Ray-Ban (źródło: Meta)

Sztuczna inteligencja i problem Meta

Wersja beta najnowszych Meta Ray-Ban majuż dostęp do asystenta sztucznej inteligencji. Jednym z „testerów” jest Mark Zuckerberg, który w serwisie Instagram prezentuje innowacyjne możliwości. Inteligentne okulary zasilane AI wspomagały go w doborze pasujących do koszuli spodni czy tłumaczeniach tekstu. Główny twórca Facebooka pokazał także, w jaki sposób nauczył się pleść warkocz córce, oczywiście jako pomocnika wykorzystując asystenta w okularach.

Choć sprzęt oferuje sporą liczbę funkcji, okazuje się, że publiczny dostęp do sztucznej inteligencji w Meta Ray-Ban jest problematyczny. Z informacji wynika, że pojawiają się obawy o prywatność użytkowników. Jak zaznacza technologiczny gigant, posiadacze okularów mogą w ustawieniach uruchomić lampę błyskową, która daje innym znać o tym, iż urządzenie jest aktualnie wykorzystywane. To jednak nie jest wystarczająco przekonujące.

Niektórzy posiadacze wspominają, że na okularach pojawiają się odbłyski świateł, mogące m.in. powodować niebezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdów.