Meta Quest Pro - Recenzja Oiot - Gogle VR Oculus
źródło: meta.com

Meta Quest Pro przyspiesza, a to nie wszystko w aktualizacji v60

Meta zapowiedziała najnowszą aktualizację oprogramowania dla gogli VR z rodziny Meta Quest, oznaczoną numerkiem v60, wprowadzającą nowe funkcje i poprawki. Największą nowością w tej aktualizacji są nowe środowiska i poprawa wydajności modelu Pro.

Nowe środowiska domowe i „ulepszenia granic i przestrzeni”

Pierwszą istotną zmianą w aktualizacji v60 są „nowe środowiska domowe”, które umożliwiają użytkownikom dostosowanie swojej przestrzeni wirtualnej na kilka nowych graficznych sposobów. Nie jest to pierwszy raz, kiedy Meta rozbudowuje swoją bibliotekę środowisk – nowe tła zostały dodane między innymi w aktualizacji v49. To nie jedyne wizualne nowości w nowym systemie, ponieważ delikatnego odświeżenia doczekały się również profile użytkowników.

Meta Quest Aktualizacja Systemowa v60
Nowe środowiska domowe Meta Quest | źródło: meta.com

Kolejną ważną nowością są „ulepszenia granic”, które mają na celu poprawić zdolność headsetu do zapamiętywania większej liczby granic, czyli pokoi. Dzięki temu użytkownicy powinni spędzać mniej czasu na ponownym rysowaniu granic. Aby skorzystać z nowej funkcji, użytkownik musi wyrazić zgodę na udostępnianie danych do chmury. Oczywiście później w każdym momencie można zatrzymać udostępnianie i usunąć przechowywane dane w chmurze w Ustawieniach prywatności.

Wzrost wydajności Meta Quest Pro

Posiadaczy najdroższego headsetu VR autorstwa Meta z pewnością ucieszy jednak najbardziej zwiększenie wydajności w goglach, który dotyczy głównie aplikacji MR, co jest oczywiście pokłosiem niedawnej premiery Meta Quest 3, który stawia duży nacisk na tę funkcjonalność. Meta zwiększyła taktowanie zegarów w Pro, co skutkuje nawet 34% wzrostem w przypadku CPU i 19% na GPU — całkiem niezły wynik.

Meta Quest Pro - Recenzja Oiot - Gogle VR Oculus
Meta Quest Pro – (fot. Konrad Pisula | Tabletowo.pl)

W teorii ten wzrost wydajności może być odczuwalny również w istniejących już grach i aplikacjach, które niekoniecznie wykorzystują MR. Miło, że Meta – pomimo dość kiepskiej sprzedaży Meta Quest Pro – nie porzuca swojego headsetu i ciągle dba o niego, co dobrze rokuje dla posiadaczy tego sprzętu.

Aktualizacja oprogramowania v60 już jest dostępna dla modeli Meta Quest 2, 3 i Pro. Przypominam, że aktualizacje gogli VR Meta publikowane są stopniowo, tak więc nie każdy użytkownik ma do nich od razu dostęp, jednak w przeciągu paru dni wszyscy powinni mieć już możliwość pobrania nowego oprogramowania.