Aktualizacja v49 do gogli Meta Quest
Źródło: Oculus.com

Aktualizacja v49 do gogli Meta Quest przeniesie Was do krainy abstrakcji!

Aktualizacja v49 to pierwsza w tym roku poprawka systemowa do gogli Meta Quest. Co producent postanowił dodać i ulepszyć? Lista może nie jest zbyt długa, ale nowości powinny ucieszyć fanów przebywania w wirtualnej rzeczywistości.

Nowe opcje trybu „Nie przeszkadzać” i coś dla rodziców

Przydatną nowością jest nowy tryb „Nie przeszkadzać”, który działa tylko i wyłącznie w immersyjnych aplikacjach i grach VR. Działa on tak, że po włączeniu gier i aplikacji, które w całości pochłaniają użytkownika, ukrywane są wszystkie wybijające z immersji powiadomienia – poza nimi jednak, w systemie gogli i aplikacjach 2D (takich jak Sklep, Messenger czy Instagram) wszystkie powiadomienia są nam normalnie prezentowane. Oczywiście nadal w ustawieniach dostępny jest również poprzedni tryb „Nie przeszkadzać”, który działa wszędzie, niezależnie od aplikacji.

Aktualizacja v49 do gogli Meta Quest 2
Nowy tryb „Nie przeszkadzać” – Źródło: Oculus.com

Meta cały czas dba również o bezpieczeństwo młodszych użytkowników gogli Quest, oferując opiekunom nowe funkcje w trybie rodzicielskim. Z ważniejszych zmian i nowości wymienić trzeba dostęp do Family Center nie tylko z aplikacji mobilnej, ale i na specjalnej stronie internetowej. W miejscu tym sprawdzić możemy między innymi: ile nastolatek spędza czasu w wirtualnej rzeczywistości, w co gra, a także co kupuje. Zmieniono również działanie tworzenia nadzoru rodzicielskiego na goglach Meta Quest, co powinno nieco ułatwić całą procedurę.

Abstrakcyjne Środowisko Wirtualne

Święta, święta i… po świętach. W ostatnich aktualizacjach systemowych Meta dodała między innymi klimatyczne Środowisko Wirtualne, które mocno nawiązywało do świąt Bożego Narodzenia. Święta są już jednak za nami, tak więc Meta postanowiła zaprezentować posiadaczom Questów nowe Środowisko w motywie abstrakcji, które charakteryzuje się pstrokatymi kolorami, nietypowymi kształtami i bardzo delikatnymi animacjami.

Aktualizacja v49 do gogli Meta Quest przeniesie Was do krainy abstrakcji!
Abstrakcyjne Środowisko Wirtualne – Źródło: Oculus.com

To jednak nie wszystko, bo Meta na bieżąco aktualizuje również poprzednie Środowiska Wirtualne, rozszerzając ich możliwości. Delikatnie zmieniło się również poruszanie po samym Środowisku, co pozwala jeszcze bardziej zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości. Producent obiecuje, że przez cały rok będzie poszerzał swoją bibliotekę Wirtualnych Środowisk, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Co ciekawe, posiadacze pierwszych gogli Meta Quest też mogą liczyć na nowe abstrakcyjne Środowisko Wirtualne. Pomimo tego, że Meta niedawno ogłosiła koniec wsparcia dla „jedynki” (nie licząc małych poprawek bezpieczeństwa), to nowe Środowisko jest dostępne również na tych goglach. Sprawdziłem to i rzeczywiście – gogle Meta Quest pierwszej generacji (pomimo starszego systemu o numerze v47) również mają dostęp do nowego motywu (ale niestety nie znajdziemy tu nowego trybu „Nie przeszkadzać”).

Miła niespodzianka!