Meta Oculus Quest 2
Gogle Meta Quest 2 (kiedyś Oculus Quest 2).

Meta Quest pozwoli na pomiar tętna podczas rozgrywki w VR

Zestawy Meta Quest pozwolą na podłączenie zewnętrznego czujnika bicia serca. Dzięki temu użytkownicy będą mogli sprawdzić swoje tętno w VR! Dodatkowo dodana zostanie możliwość integracji z Health Connect, czyli androidowym odpowiednikiem Apple Health.

Dwie nowości od Meta dla amatorów fitnessu w VR

Meta Quest zyskają dwie funkcje, którymi szczególnie zainteresują się posiadacze smartfonów z Androidem oraz osoby, które posiadają czujniki tętna. Zacznijmy może od tych drugich – headsety do wirtualnej rzeczywistości firmy Meta pozwolą na podłączenie zewnętrznych czujników przy użyciu modułu Bluetooth.

Informacje dotyczące tętna pozwolą użytkownikom na sprawdzenie faktycznej intensywności ich treningów w rzeczywistości wirtualnej. Czy to podczas przecinania kostek w Beat Saber na poziomie Expert+, czy wzmożonej aktywności podczas gry w Supernatural (skąd pochodzi poniższy zrzut ekranu).

Meta Quest pozwoli na pomiar tętna podczas rozgrywki w VR
Poza standardowymi wskaźnikami, jak ilość spalonych kalorii oraz czas gry, Meta Quest pokaże również nasze tętno (źródło: Meta)

Ale czy to przypadkiem nie wymaga kompatybilnej aplikacji…?

Otóż okazuje się, że nie! Każdy dostępny na gogle firmy Meta program będzie miał możliwość wyświetlania tętna użytkownika. Nie są to domysły, a oficjalnie potwierdzona informacja!

Kiedy dojdzie do sparowania czujnika tętna z Meta Quest Move, tętno będzie wyświetlane w każdej grze czy aplikacji w VR. Deweloperzy nie będą musieli zintegrować tej funkcji (ze swoją aplikacją – dop. red.)

wypowiedź Travisa Isamana, przedstawiciela firmy Meta, dla portalu The Verge

Funkcja działać będzie na pewno z urządzeniami Garmin HRM-Dual oraz Polar H10, jednak firma utrzymuje, że inne czujniki tętna są również wspierane. Rzecz jasna o ile mają moduł Bluetooth – prawdopodobnie zegarek, który nie pokazuje godziny, również będzie z naszym headsetem kompatybilny.

Headset połączy się również z Health Connect

Fakt, że samodzielne gogle VR Meta Quest 2 mogą zostać sparowane ze smartfonem, nie jest niczym nowym. Teraz jednak użytkownicy smartfonów z systemem Android, będą mogli zintegrować gogle z aplikacją Health Connect. Co prawda jest ona dostępna w Polsce, w wersji Beta, jednak wydaje się działać.

Po sparowaniu użytkownik dostanie możliwość przeglądania wszystkich statystyk, związanych z wysiłkiem, który poczynił w VR. Co istotne, nie będzie potrzeby manualnego synchronizowania danych – Meta zapewnia, że cały proces będzie w pełni automatyczny. Ubiegły rok przyniósł analogiczne rozwiązanie dla użytkowników, korzystających z Apple Health.

Czas na trening?

Nie wiem, czy mieliście jakieś postanowienia noworoczne na Anno Domini 2023 – ja nie miałem. Spontanicznie jednak wróciłem do bardziej regularnego grania w Beat Saber, co zaowocowało nieco niższymi wartościami na wadze. Efekt uboczny, jednak w pełni pożądany!

Jeśli mieliście swoje postanowienia, ale z jakiegoś powodu straciliście motywację do ich osiągnięcia, to gorąco zachęcam Was do zapoznania się z listą aplikacji, które wspomogą was w ich realizacji! Wiem, że to męczące i momentami irytujące, ale czasami efekty są tego warte 😉