Zestaw zapachów w Aroma Shooter, źródło: Aromajoin
Zestaw zapachów w Aroma Shooter, źródło: Aromajoin

VR będzie strzelać zapachami! Wirtualna rzeczywistość pochłonie jeszcze bardziej

Wirtualna rzeczywistość może zaskoczyć jeszcze bardziej. Aromajoin – startup z Kioto – sprzedaje dyfuzor zapachów, który nie pozostaje na ubraniu. Prawdziwa gratka i wzmocnione doznania dla użytkowników VR!

Aroma Shooter – całkowicie inny rodzaj doświadczenia VR

Doświadczanie wirtualnej rzeczywistości, dzięki szeregowi urządzeń, to dla sporej części społeczeństwa jeszcze nowość, ale dla niektórych już codzienność. Dlatego też firmy wymyślają coraz to nowsze sprzęty, które jeszcze bardziej wzmocnią odczucia z wirtualnej rzeczywistości. Okulary, słuchawki, a nawet kamizelki haptyczne, wzmacniające odczucia uderzenia, to jeszcze nic. Przyszedł czas na odczucia zapachowe.

Aroma Shooter, źródło: Aromajoin
Aroma Shooter, źródło: Aromajoin
Aroma Shooter, źródło: Aromajoin

Firma Aromajoin stworzyła urządzenie w postaci małej, czarnej puszki o wymiarach 6×6,7×8,2 cm o przekroju sześciokąta. Aroma Shooter waży zaledwie 159 g, przy czym 177 g z wkładami, których można umieścić wewnątrz urządzenia sześć.

Aroma Shooter łączy się przez USB typu C, Bluetooth BLE oraz WiFi i działa na zasilaniu 5V. Sprzęt otrzymał dwa LED-owe wskaźniki, które mogą emitować trzy różne kolory – czerwony, zielony i niebieski, w zależności od obecnego trybu działania.

Aroma Shooter ma sześć miejsc, do których należy włożyć wypełnione zapachem wkłady, wystarczające na około 3 miesiące. Użytkownik ma możliwość wystrzeliwania jednego rodzaju zapachu, ale również może je mieszać w dowolny sposób, dobierając intensywność danych zapachów do wypuszczanej przez urządzenie gamy.

Aplikacja Aroma Shooter, źródło: Aromajoin
Aplikacja do Aroma Shooter, źródło: Aromajoin

Aplikacja, w której stworzysz swoje pachnące kompozycje

Aroma Shooter zostało dostosowane do pracy w każdym systemie – iOS, Windows, Android, dzięki czemu nie ma żadnych ograniczeń. Wraz z dedykowaną aplikacją pojawia się mnóstwo rozwiązań i opcji, aby wzmocnić doznania rozszerzonej rzeczywistości.

Urządzenie może zmieniać zapachy w zaledwie 0,1 sekundy, nie pozostaje na odzieży czy na człowieku po jego wypuszczeniu, gdyż nie jest stosowany w formie płynnej substancji, a w suchej i stałej, co zostało przez firmę zastrzeżone. Zapach wypuszczany jest zatem w konkretnego użytkownika, dzięki czemu nie ingeruje w osoby z otoczenia.

Urządzenie Aromajoin pozwala tworzyć własne systemy, które będą dodatkowo wykorzystywać zapachy. Dzięki temu użytkownik może dostosować do filmu czy gry szereg zapachów, które będą wydzielane w danym czasie.

Cena urządzenia na rynku japońskim, wraz z sześcioma wkładami, wynosi ponad 3300 złotych. Natomiast cena jednego dodatkowego wkładu to około 180 złotych. Aroma Shooter można zamówić do Europy, jednak po wcześniejszym kontakcie i wycenie.