Samochód solarny Lightyear 0 (Źródło: lightyear)
Samochód solarny Lightyear 0 (Źródło: lightyear)

Pierwszy na świecie samochód solarny wkracza w fazę produkcji komercyjnej

Duńska firma Lightyear ogłosiła oficjalne rozpoczęcie produkcji swojego nowego pojazdu. 5-osobowy samochód, napędzany ogniwami słonecznymi, można zakupić za 255000 dolarów.

Najdziksze sny stają się motoryzacyjną rzeczywistością

Supersamochód napędzany paliwem z plastiku? Za jakiś czas na rynku. Wydajny, niskoemisyjny traktor, jeżdżący na krowich odchodach? Działający prototyp już gotowy. Samochód, pokryty elektroniczną folią, dowolnie zmieniającą kolory? W przygotowaniu. Elektryczny pickup, zdolny do autonomicznej jazdy, który będzie za tobą podążał jak wierny pies? Niedługo w sprzedaży.

Nastały fascynujące czasy dla miłośników niekonwencjonalnej motoryzacji i nowinek technicznych. Nawet samochody solarne, dotychczas traktowane bardziej jak ciekawostki, mogą stać się codziennością. Duży krok na tym polu poczyniła duńska firma Lightyear.

Rusza produkcja pierwszego na świecie komercyjnego pojazdu solarnego, który pomieści standardową rodzinę, o całkiem porządnym zasięgu. Model Lightyear 0, wykorzystując jak najwięcej miejsca na karoserii, dzięki pięciu zakrzywionym panelom słonecznym o łącznej powierzchni 5 metrów kwadratowych, ładuje swoje baterie w każdym możliwym momencie – czy to stojąc zaparkowanym, czy się poruszając.

Samochód solarny Lightyear 0 (Źródło: lightyear)
Samochód solarny Lightyear 0 (Źródło: lightyear)

Ciekawa konstrukcja, solidne osiągi

Lightyear 0 oferuje zasięg 70 kilometrów na pełnym naładowaniu solarnym, zakładając całkowity brak światła słonecznego. Pojazd wyposażony jest też w możliwość naładowania z gniazdka, wtedy zasięg z jednego ładowania wydłuża się do 300 km. Produkcja rozpoczęła się w fabryce w Finlandii, skąd firma planuje wypuszczać jedną maszynę tygodniowo.

Rozpoczęcie produkcji Lightyear 0, pierwszego samochodu napędzanego energią słoneczną, przybliża nas o krok do realizacji naszej misji czystej mobilności dla wszystkich i wszędzie. Być może jesteśmy pierwszymi, którym się to udało, ale mam nadzieję, że nie ostatnimi.

Lex Hoefsloot, dyrektor generalny i współzałożyciel firmy Lightyear

Lightyear pojawił się również na tegorocznym CES 2023, gdzie prezentował swoje cudeńko uczestnikom targów.

Lightyear 0 kosztuje 255000 dolarów, a zainteresowani zakupem mogą już zapisywać się w kolejce oczekujących na oficjalnej stronie producenta.