Vision Dee, źródło: BMW
Vision Dee, źródło: BMW

Samochód zmieniający kolor. Nieźle to wygląda!

BMW zaprezentowało samochód Vision Dee, który może przybierać 32 kolory! Wszystko dzięki folii e-ink, podobnej do stosowanej w czytnikach książek. Wnętrze też Was zadziwi – zobaczcie sami!

Zmieniające kolory samochodu na żądanie. Dosłownie!

Model iX Flow może zmieniać barwy z bieli na czerń i odwrotnie, natomiast Vision Dee ma dostęp do pełnej gamy barw, zawierającej 32 różne kolory, które możesz zastosować na swoim samochodzie dosłownie na żądanie.

Zewnętrzna część samochodu została złożona z 240 oddzielnych sekcji, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie nie jednego koloru w danym momencie, ale wielokolorowego wyglądu. Każdą z sekcji użytkownik może sterować indywidualnie, a firma E Ink dopasowała swoją technologię do kształtu samochodu w poszczególnych jego częściach.

Samochód, dzięki zabudowanej formie, osłoniętej chłodnicy oraz ciekawej budowie reflektorów, pozwala na wizualizowanie animacji mimicznych. Ponadto, inteligentny samochód BMW rozpoznaje użytkownika i dopasowuje się do niego, jest w stanie utworzyć nawet awatar, który wyświetlany jest na szybie w drzwiach kierowcy.

Vision Dee, źródło: BMW

BMW i Vision Dee, czyli Digital Emotional Experience – co z wnętrzem?

Na desce rozdzielczej umieszczono pięciostopniowy suwak o wdzięcznej nazwie Mixed Reality Slider, dzięki któremu możliwe jest wprowadzanie zmian w obrębie wyglądu pojazdu przesuwaniem po nim palcem. Przesunięcie suwaka do skrajnego etapu otwiera wirtualny świat BMW, co oznacza uruchomienie wyświetlacza na powierzchni przedniej szyby i otwarcie na desce rozdzielczej zestawu wyświetlacza Head-up.

Vision Dee, źródło: BMW
Vision Dee, źródło: BMW

Deska rozdzielcza zamieniana jest w pulpit, którym można swobodnie sterować przez użycie czujników dotykowych sky-tech. W ten sposób, użytkownik ma możliwość uruchomienia czterech poziomów treści, do których należą informacje na temat prowadzenia samochodu, treści systemu komunikacji, rozszerzona rzeczywistość czy też wejście w wirtualny świat.

Vision Dee to inteligentny samochód, który reaguje wyglądem zewnętrznym i wewnętrznym na kierowcę czy pasażera, ale również na otoczenie, a komunikaty głosowe są podstawą jego obsługi.