Google Glass Enterprise Edition 2 (źródło: Google)
Google Glass Enterprise Edition 2 (źródło: Google)

Smart Home sterowany okularami? Nowe Google Glass mogą otrzymać tę funkcję

Nowe zgłoszenie patentowe zdradza kolejne funkcje, nad jakimi pracuje Google. Chodzi o inteligentne okulary rozszerzonej rzeczywistości, które mogłyby uczestniczyć w zarządzaniu Smart Homem.

Nowy pomysł technologicznego giganta

Google Glass to okulary rozszerzonej rzeczywistości, które powstały już 10 lat temu. Choć pojawiały się informacje na temat prac nad kolejną, już trzecią ich edycją, w czerwcu br. do świata technologii dotarły plotki, jakoby technologiczny gigant wstrzymał pracę nad nową generacją gadżetu. W październiku br. natomiast zauważono, że projekt „Iris” ponownie pojawił się w aplikacji Google APK Insight, co wskazywałoby jednak na kontynuację działań.

Teraz portal Wareable dotarł do nowego zgłoszenia patentowego, w którym inteligentne okulary mogłyby zaangażować się w sterowanie Smart Homem. Urządzenie miałoby otrzymać dostęp do funkcji mapowania oraz identyfikowania poszczególnych sprzętów domowych.

W dokumencie utworzonym przez Google gigant szczegółowo opisuje sposób działania czujnika obrazu do tworzenia i kontrolowania wirtualnej przestrzeni domowej. Gdy inteligentne okulary wykryją jedno ze smart urządzeń, wyświetlą przez użytkownikiem interfejs do zarządzania tym konkretnym sprzętem.

Okulary pomogą zarządzać Smart Homem

W praktyce, gdy użytkownik wyposażony w okulary odwróci swój wzrok na przykład w kierunku termostatu, zobaczy przed sobą interfejs związany z funkcjami ogrzewania oraz wykazem zużycia energii elektrycznej. Gdy spojrzy na głośnik Nest, wyświetlone zostaną informacje na temat aktualnie odtwarzanego utworu.

Jak zaznaczono w zgłoszeniu patentowym, projektowana technologia mogłaby umożliwić uruchamianie smart żarówek za pomocą inteligentnych okularów czy zarządzanie telewizorem i treściami, które mamy ochotę odtworzyć.

Gigant z Mountain View projektuje kolejną ciekawą technologię, która może połączyć rozszerzoną rzeczywistość oraz Smart Home w jednolitą, funkcjonalną całość. Zgłoszenie patentowe to dopiero początek, a sam dokument oraz prowadzone badanie nie musza zostać wykorzystane, jednak trzeba przyznać, że pomysł jest całkiem niezły.