Okulary AR (źródło: Google)
Okulary AR (źródło: Google)

Co się dzieje z okularami Google Glass 3?

Okulary rozszerzonej rzeczywistości Google mają już ponad 10 lat. Firma w zeszłym roku pokazała ich kolejną wersję, która może w ogóle nie wejść na rynek. Co się stało i jakie technologie w zamian planuje firma?

Google i jego rozszerzona rzeczywistość

Podczas swojego corocznego wydarzenia Google I/O, technologiczny gigant prezentuje swoje nowości, które ma zamiar wprowadzać na rynek w najbliższym czasie. Choć ostatnio przeżywaliśmy głośne premiery tego roku, teraz trzeba wrócić do zeszłorocznych. W 2022 roku firma pokazała nowe okulary rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Najnowsze urządzenie, Google Glass 3, nieszczególnie nawiązywało do pierwszej wersji Google Glass, które powstały ponad 10 lat temu i charakteryzowały się wyglądem rodem z produkcji Science-Fiction. Zeszłoroczne gogle AR przybrały formę zwyczajnych okularów z czarnymi, matowymi ramkami.

Glass 3 zostały zaprezentowane ze swojej najlepszej strony, a więc pokazując możliwości w prawdziwym życiu. Ich technologia miała pozwolić na przetwarzanie w czasie rzeczywistym mowy na tekst z jednoczesnym jego tłumaczeniem. Oznacza to, że osoby mówiące w różnych językach mogłyby wzajemnie się rozumieć, pomimo językowych barier, jeśli oczywiście miałyby założone okulary.

Zaprezentowane możliwości przyszłych okularów odejdą do historii?

Choć sam zamysł oraz technologia zachwyca i naprawdę mogłaby wspomagać nas w codziennym życiu, to okazuje się, że projekt najprawdopodobniej kolejny raz zakończy się fiaskiem. Jak wynika z licznych informacji, w tym udostępnionych przez portal arstechnica.com, przedsiębiorstwo porzuciło plany wypuszczenia najnowszych Google Glass 3, dedykowanych dla rozszerzonej rzeczywistości.

Okulary AR (źródło: Google)
Okulary AR (źródło: Google)

Te przypuszczenia pochodzą z wypowiedzi trzech anonimowych osób, które są „zaznajomione ze sprawą”, a konkretnie projektem Google o nazwie Iris. Wynika z nich, że firma porzuciła plany związane z nowymi goglami po serii zwolnień i zmian personalnych w firmie.

To jednak nie koniec rozszerzonej rzeczywistości dla tego giganta technologicznego. Jak wynika z najnowszych informacji, zamiast skupiania się na fizycznym produkcie, firma ma zamiar zająć się tworzeniem platformy dla świata AR.