Wirtualna perkusja Aerodrums 2 (źródło: kickstarter)
Wirtualna perkusja Aerodrums 2 (źródło: kickstarter)

Wirtualna perkusja pozwoli domownikom spać

Wirtualna perkusja Aerodrums 2 pozwala perkusistom ćwiczyć w ciszy, używając tylko modułu kamery, znaczników stóp i specjalnego zestawu pałeczek perkusyjnych bez bębnów.

Nowe oblicze muzyki

Nowoczesne technologie drastycznie zmieniają oblicze dzisiejszej muzyki. Powstają „instrumenty” sterowane gestami, a pracę muzyków powoli przejmują algorytmy sztucznej inteligencji, która zdolna jest sklonować zarówno instrumenty, jak i nawet piosenkarzy… Najnowsza muzyczna innowacja to coś równie ekscentrycznego – oto przed państwem niewidzialna perkusja!

To nie żaden chwyt marketingowy – system Aerodrums 2 pozwala perkusistom ćwiczyć w ciszy, używając tylko modułu kamery, znaczników stóp i specjalnego zestawu pałeczek perkusyjnych, bez rzeczywistych bębnów.

System wizualnie śledzi ruchy stóp użytkownika i specyficzne dla systemu pałeczki przypominające młotki, za pomocą odblaskowych znaczników na wszystkich czterech celach. Gdy użytkownik zaczyna naśladować ruchy grania, specjalne oprogramowanie tłumaczy te ruchy w powietrzu na dźwięki, które pojawiłyby się, gdyby uderzał lub kopał fizyczne bębny i talerze. Dzięki temu dźwięk może być zarówno odtworzony na głośnikach, jak i na słuchawkach. Można je również zapisać jako pliki MIDI do wykorzystania w projektach muzycznych.

Powietrzna perkusja za rozsądne pieniądze

Aerodrums 2 zamyka całą potrzebną elektronikę i przetwarzanie ruchów na dźwięk w kompaktowym module kamery zasilanej z gniazdka ściennego, który jest zamontowany na dołączonym stojaku. Urządzenie wyświetla laserowo dwie czerwone kropki na podłodze, pokazując użytkownikowi, gdzie powinien postawić stopy. Następnie można rozpocząć grę, a moduł zajmie się resztą.

Użytkownik może podłączyć słuchawki bezpośrednio do urządzenia, a także słuchać wybranej przez siebie ścieżki muzycznej z podkładem perkusyjnym, przesyłanej przez urządzenie ze smartfona połączonego przez Bluetooth.

Korzystając z dołączonej aplikacji na laptopie lub urządzeniu mobilnym, użytkownik może dodatkowo zobaczyć trójwymiarowy wyświetlacz wirtualnego zestawu perkusyjnego z animowanymi rękami i stopami grającymi na nim w czasie rzeczywistym. Aplikacja oferuje również takie funkcje, jak ćwiczenia gry na perkusji rozwijające umiejętności.

Wirtualna perkusja z powodzeniem zakończyła kampanię na Kickstarterze. Nie wiadomo jeszcze kiedy produkt będzie dostępny szerzej, ale twórcy zapowiadają, że będzie można zakupić własny egzemplarz w cenie 799 dolarów.