Pilot SolarCell (źródło: Samsung Electronics)
Pilot SolarCell (źródło: Samsung Electronics)

Tegoroczny pilot SolarCell jest jeszcze bardziej ekologiczny

Badacze z firmy Samsung postanowili pochylić się nad tematyką swoich ekologicznych pilotów i opowiedzieć o tegorocznej serii SolarCell. To kolejny krok dążenia do uzyskania zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku.

Najnowsza wersja pilota SolarCell 2023

Samsung Electronics przed dwoma laty wprowadził na rynek pilota SolarCell, który teraz otrzymał nieco bardziej elegancki wygląd. Urządzenie to jest kolejnym krokiem w dążeniu producenta do zredukowania odpadów plastikowych oraz niebezpiecznych baterii.

Sprzęt zdalnego sterowania został wyposażony w ogniwo słoneczne, umożliwiające jego ładowanie za pomocą światła słonecznego oraz sztucznego oświetlenia wewnętrznego, ponadto ma wejście do ładowania typu USB-C. Urządzenie cechuje się niskim poborem energii, oznacza to, że zużywa zaledwie 10% mocy, którą pochłania tradycyjny pilot.

Najnowszy SolarCell jest dołączany do wszystkich telewizorów Samsung Lifestyle 2023. Tegoroczna wersja jest o 22% mniejsza, dzięki czemu do jego wyprodukowania automatycznie potrzebna jest mniejsza ilość plastiku, nadal jednak gwarantując tą samą funkcjonalność.

Pilot SolarCell (źródło: Samsung Electronics)
Pilot SolarCell (źródło: Samsung Electronics)

Problemy z odpadami i metody dążenia do zerowej emisji dwutlenku węgla

Co istotne, aż 24% tworzyw użytych do wytworzenia najnowszego pilota pochodzi z recyklingu. Wartość ta przekłada się na zredukowanie około 18% dwutlenku węgla w porównaniu do tradycyjnie wdrażanych produkcji. Oznacza to również, że do opracowania 10 milionów pilotów zużywanych jest 55 ton odpadów.

Tegoroczna linia pilotów została wyprodukowana z tworzyw sztucznych, pochodzących z recyklingu rybackich sieci. Materiał ten, choć jest drogi i trudny w obróbce, pozwala na wytworzenie wysokiej jakości materiałów. Został on wykorzystany w 20% wsporników nowego SolarCell.

Samsung ma zamiar do 2050 roku osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla netto, produkując swoje urządzenia w 100% z recyklingowanego plastiku. Jeszcze wcześniej, bo do 2030 roku, firma pragnie korzystać z 50% materiałów pochodzących z recyklingu.