E-trójkołowiec MUV (Źódło: arcimoto)
E-trójkołowiec MUV (Źódło: arcimoto)

Ten solidny, elektryczny trójkołowiec, sprosta każdemu zadaniu

Arcimoto, firma zajmująca się e-mobilnością z Oregonu, zaprezentowała swojego elektrycznego trójkołowca. Model MUV przewiezie do 140 kilogramów ładunku.

Logistyka należy do dronów, małych jedno i dwuśladów?

Indywidualni klienci i firmy transportowe coraz bardziej stawiają na transport przy użyciu wygodnych, elastycznych, zielonych środków transportu. Zakupy drogą powietrzną dostarczą roje drobnych dronów oraz międzykrajowe UAV-y, a na lądzie zaczynają rządzić rowery rodzinne, ciężkie jednoślady i transportowe skutery. Do tej grupy dołącza rozwiązania stworzone przez firmę Arcimoto z Oregonu, specjalizującą się w zgrabnych rozwiązaniach transportowych.

Trójkołowiec Modular Utility Vehicle (MUV) ma uniwersalną tylną przestrzeń ładunkową, którą można dostosować do dostaw żywności, przejazdów zaopatrzeniowych, konserwacji obiektów, sprzątania, zadań rolniczych, w centrach handlowych, magazynach i innych zadań wymagających niewielkich rozmiarów.

MUV jest oferowany w trzech konfiguracjach przestrzeni ładunkowej. Podstawowa konfiguracja Carrier kosztuje 23500 dolarów i ma maksymalną nośność 136 kilogramów. Za dodatkowe 300 dolarów wersja Utility zapewnia większe łóżko tylne z barierką, a wersja Cargo dorzuca pudło transportowe o pojemności 0,7 metra sześciennego. Co najciekawsze – transformacja pojazdu między pakietami zajmuje 10 minut.

Wszechstronne, lekkie wozidełko

Trójkołowiec oparty jest o elastyczną platformę elektryczną Arcimoto. Wyposażony jest w dwusilnikowy napęd na przednie koła, zapewniający maksymalną prędkość 120 km/h, oraz akumulator litowo-jonowy 18,1 kWh z zasięgiem 160 kilometrów. Pełne ładowanie z gniazdka 120 V zajmuje około 12 godzin lub 3,5 godziny przy 240 V z użyciem opcjonalnego wyposażenia ładującego.

MUV toczy się na trzech 15-calowych kołach z 4,5-calowymi oponami ContiEcoContact EP z przodu i 5,5-calowymi z tyłu a siłę hamowania zapewniają hydrauliczne hamulce tarczowe. Trójkołowiec ma całkowitą długość 2,87 m, szerokość 1,55 m i 1,65 m wysokości.

Z ciekawostek – wyposażony jest w podgrzewane siedzenie z podwójnym pasem bezpieczeństwa oraz podgrzewanymi manetkami. Chętni na zakup mogą mieć własnego MUVa już za 23500 dolarów na stronie producenta.