Świetne wieści: Samsung udostępni konkurencji patent na pilota z panelami solarnymi
fot. Samsung

Świetne wieści: Samsung udostępni konkurencji patent na pilota z panelami solarnymi

Kojarzycie, która firma wynalazła pasy bezpieczeństwa w samochodach? Było to Volvo w 1959 roku. Mimo opatentowania tego rozwiązania, znajdziemy je w autach wszystkich marek, a to dzięki udostępnieniu patentu wszystkim zainteresowanym. Walcząc ponad podziałami można zapewnić użytkownikom nie tylko bezpieczeństwo, jak w przywołanym przykładzie, ale też komfort użytkowania gadżetów czy dbanie o środowisko. W ten nurt wpisuje się podobne działanie Samsunga – firma udostępni patent na pilota wyposażonego w ogniwa solarne.

Samsung dzieli się odkryciem z konkurencją

Samsung opracował metodę zmniejszającą liczbę zużytych baterii. Producent wprowadził rozwiązanie, dzięki któremu specjalny pilot Solar Cell (wcześniej znany jako Eco Remote) może ładować swoją energię, dzięki:

  • ekspozycji na światło (zarówno naturalne, jak i sztuczne!),
  • pobieraniu energii z częstotliwości radiowych urządzeń, jak na przykład routery WiFi.

W ciągu 7 lat to przełomowe rozwiązanie może zapobiec wyrzucaniu ponad 200 milionów baterii. Te liczby robią wrażenie.

Podobnie zresztą, jak sama zapowiedź Samsunga. Wynika z niej, że jeszcze w 2022 roku udostępni licencję na opracowany przez siebie projekt, aby inni producenci mogli łatwo podjąć kroki zgodne z ochroną klimatu i ekologią. 

To z kolei oznacza, że podobne rozwiązania, w postaci pilotów do telewizorów, ładowanych solarnie, prędzej czy później pojawi się u konkrencji. Ciekawe, która firma pierwsza wykaże zainteresowanie. Obstawiamy?

Jak jeszcze Samsung dba o środowisko?

To w zasadzie najbardziej znana z ekologicznego podejścia marka elektroniki. Dla przykładu ich wielotorowych działań możemy podać recykling w dwóch wydaniach. Pierwszy, tradycyjnie rozumiany, to na przykład Samsung Galaxy Z Flip 4, który w części jest wykonany z porzuconych sieci rybackich. Koreański producent stawia też na recykling własnych urządzeń. I tak, niepotrzebny już smartfon możesz zamienić w czujnik smart home

Producent stara się znaleźć rozwiązania na problemy współczesnego świata i stawia na zrównoważony rozwój. Na konferencji IFA 2022 podkreślał również rolę:

  • zrównoważonego rozwoju produktów wszystkich kategorii (sprzętów gospodarstwa domowego, gadżetów wearable, telewizorów, tabletów i technologii moblinych),
  • możliwości życia w duchu smart (np. projekt SmartThings Energy, który – dla przypomnienia – umożliwia monitoring zużycia energii w każdym domu).

Każdy krok, zmierzający do zwiększenia ochrony środowiska, należy pochwalić. Reszta ekologicznych akcji Samsunga została już wcześniej przez nas podsumowana. Czekamy na podobne kroki konkrencji.