Co zrobić ze starym smartfonem Samsung? Można go zmienić w czujnik smart home!

Co zrobić ze starym smartfonem Samsung? Można go zmienić w czujnik smart home!

Pewnie większość z nas ma w szufladach stare smartfony, które kurzą się nieużywane. Czasem zastanawiamy się, do czego jeszcze mogłyby się przydać, zanim pozbędziemy się ich na dobre. Ciekawy pomysł znalazła firma Samsung dla smartfonów Galaxy i choć to dopiero pierwsze kroki, warto śledzić poczynania Koreańczyków.

O programie Galaxy Upcycling Samsung opowiada już od jakiegoś czasu. Do tej pory zdążyliśmy poznać założenia koncepcji oraz zaznajomić się z bardziej profesjonalną odsłoną programu, w której urządzenia Galaxy znajdują zastosowanie w laboratoriach. Tymczasem właśnie poczyniono kolejny krok w przód, dzięki czemu z Galaxy Upcycling at Home mogą już korzystać posiadacze starszych Galaktyk ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Korei Południowej.

Starszy (ale nie zbyt stary) smartfon Samsunga jako czujnik

Smartfon to urządzenie wyposażone w całe spektrum czujników. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je również w innych zastosowaniach, wystarczy tylko odpowiednio zmienić oprogramowanie. Tego właśnie dokonał Samsung, dzięki czemu korzystając ze SmartThings Labs w aplikacji SmartThings można sprawić, że w kilka chwil nieużywany smartfon stanie się…czujnikiem.

Do czego taki smartfono-czujnik może służyć? Na przykład do rejestrowania i detekcji dźwięku i powiadamiania użytkownika o zaistniałej sytuacji. Smartfon może wykryć odgłos płaczu dziecka, szczekania psa, miauczenia kota czy pukania do drzwi i od razu wysłać powiadomienie o tym fakcie, które użytkownik odbierze na obecnie używanym smartfonie.

Samsung Galaxy Upcycling at Home fot. Samsung
Samsung Galaxy Upcycling at Home fot. Samsung

Nieużywany Samsung Galaxy może również znaleźć zatrudnienie jako czujnik zmierzchu. Wystarczy umieścić go w odpowiednim miejscu by sterował automatyzacją oświetlenia domu, w zależności od tego, jakie warunki panują na zewnątrz.

Samsung Galaxy Upcycling at Home fot. Samsung
Samsung Galaxy Upcycling at Home fot. Samsung

Stary smartfon według Samsunga…czegoś tu nie rozumiem

W domyśle usługa Galaxy Upcycling at Home powinna zapewniać drugie życie starym, nieużywanym smartfonom. Rzućmy zatem okiem na to, jakie urządzenia są z nią kompatybilne:

  • Samsung Galaxy S (od modelu S9 wzwyż);
  • Samsung Galaxy Note (od modelu Note 9 wzwyż);
  • Samsung Galaxy Z.

Najniższą wspieraną wersją systemu operacyjnego jest Android 9.

Biorąc pod uwagę nowe zastosowanie smartfonów, powyższa lista wydaje się, lekko mówiąc, kuriozalna. Zarówno Samsung Galaxy S9 jak i Galaxy Note 9, nie mówiąc już o ich następcach, to wciąż flagowe smartfony pełną gębą, które multimedialnymi możliwościami wcale nie odbiegają od tych oferowanych współcześnie! Degradować takie urządzenie do roli czujnika? Nonsens.