Rękawica haptyczna SenseGlove Nova 2 (Źródło:senseglove)
Rękawica haptyczna SenseGlove Nova 2 (Źródło:senseglove)

Rękawica haptyczna SenseGlove zapewnia dotykowe sprzężenie zwrotne VR

Holenderska firma technologiczna SenseGlove ogłosiła zbliżającą się premierę Nova 2 – innowacyjnej rękawicy przetwarzającej obiekty VR w fizyczne wrażenia.

Interakcja z wirtualnym światem

Możliwość nie tylko oglądania wirtualnego świata, ale także wejście z nim w „fizyczną interakcję” to marzenie rzesz naukowców i inżynierów, pracujących w pocie czoła nad zaangażowaniem pozostałych zmysłów do wejścia w VR. Specjalne armatki wystrzelą odpowiednie mieszanki zapachowe, a zmodyfikowane google Quest 2 pozwolą na całowanie się w VR… najważniejszą kwestia to jednak symulacja dotyku, twardości i chropowatości obiektów, co mają zapewniać rękawice haptyczne, takie jak model Nova 2 już niedługo w ofercie holenderskiej firmy SenseGlove.

Od 2021 roku Nova, poprzedniczka Nova 2, pozwala użytkownikom odczuwać kształty i tekstury w aplikacjach rzeczywistości wirtualnej. Wibracyjne sprzężenie zwrotne rękawic, funkcjonalność i kompaktowa, bezprzewodowa konstrukcja okazały się popularne wśród wielu użytkowników VR.

Dzięki Nova 2 firma poprawiła interakcję użytkownika z cyfrowym światem. Nowa rękawica zapewnia zwiększony realizm w szkoleniach VR, badaniach i interakcjach społecznościowych. Nowy produkt pozwala doświadczyć ściśnięcia dłoni na powitanie lub przybicia piątki.

Niesamowite doznania dzięki zaawansowanej rękawicy

Wszystko to dzięki Active Contact Feedback, rozwinięciu funkcjonalności Force Feedback z poprzedniego modelu. Siłowe sprzężenie zwrotne ogranicza ruch palców, sprawiając, że użytkownik czuje się, jakby trzymał prawdziwy przedmiot. W Nova 2 jakikolwiek noszony przedmiot będzie nie tylko ograniczał palce, ale będzie również odczuwalny w dłoni.

Od czasu wprowadzenia na rynek SenseGlove zbieraliśmy opinie na temat pożądanych funkcji. Jedną z najbardziej pożądanych funkcji była możliwość wyczuwania informacji zwrotnych na dłoni, tak jak w prawdziwym życiu. Dzięki Nova 2.0 udało nam się włączyć tę funkcję, zachowując jednocześnie bezprzewodową i kompaktową konstrukcję rękawic.

Frank Goovaerts, dyrektor generalny SenseGlove

SenseGlove Nova 2 będzie dostępna pod koniec 2023 roku w cenie 5999 dolarów. A dla tych, którzy nie mogą się już doczekać premiery – firma obniżyła cenę starego modelu do 3999 dolarów.