Okulary AR (źródło: Google)
Okulary AR (źródło: Google)

Google Glass trzeciej generacji jednak powstanie? To możliwe!

Wygląda na to, że wznowiono prace nad Google Glass 3. Jak wynika z informacji, w aplikacji APK Insight pojawiły się nowe funkcje określane jako należące do urządzenia „Iris”. Ten tajemniczy gadżet zdradza o sobie kilka szczegółów.

Google wznawia prace nad okularami AR?

W czerwcu pojawiły się informacje, jakoby prace nad kolejną wersją okularów AR marki Google zostały odłożone na… nigdy. Sieć zalały wiadomości o porzuceniu planów wypuszczenia Glass 3, które miały m. in. tłumaczyć języki w czasie rzeczywistym, a więc na przykład podczas konwersacji z osobą siedzącą obok. Choć sam pomysł i udostępnione przez technologicznego giganta symulacje wyglądały naprawdę nieźle, projekt o nazwie Iris miał zostać zatrzymany.

Okulary AR Google Glass (źródło: Google)
Okulary AR Google Glass (źródło: Google)

Pojawiały się jednak informacje ze strony pracowników, że prace mogą zostać wznowione nieco później. Wygląda na to, że właśnie tak się stało. Jak wynika z sierpniowych raportów, gigant przedstawił swoje pomysły odnośnie nowej generacji Google Glass 3 producentom OEM, w tym również Samsungowi. Data premiery była szacowana na 2025 rok.

Nowe wieści o funkcjonalności Google Glass 3

Portal 9to5google odnalazł jeszcze więcej informacji, a mianowicie w kodzie APK Insight natknął się na wpisy o aplikacji Google dedykowanej na urządzenia z systemem Android. To właśnie tam odszukano ciąg znaków, oznaczony jako „Iris”, gdzie jako sposób wywołania Asystenta Google możliwe będzie dłuższe przytrzymanie oprawki w okolicy prawej skroni.

Mogłoby się wydawać, że ta metoda znana jest już z LinkBudsów, które podobną metodą powodują uruchomienie pomocnika, jednak w kodzie przypisanym do tego polecenia ewidentnie występuje nazwa „iris_device”.

Jak wynika z informacji, jeśli okulary powstaną i wejdą oficjalnie na rynek, będą miały sporo opcji opartych o Asystenta Google. Wśród funkcji mają znaleźć się dotychczas znane możliwości, w tym wybieranie numeru i dzwonienie do kontaktów czy ustawianie minutników.

Teraz jednak pozostaje czekać na dalsze informacje o produktach.