Aktualizacje narzędzi (źródło: Google)
Aktualizacje narzędzi (źródło: Google)

Mapy, wyszukiwarka Google i Chrome z nowymi ułatwieniami dostępu. Są szczególnie pomocne dla niepełnosprawnych

Google ogłosił kolejne aktualizacje kluczowych narzędzi, z których wielu z nas korzysta każdego dnia. Zmiany mają wprowadzić ułatwienia w dostępności do popularnych funkcji m. in. w narzędziach takich, jak Mapy, wyszukiwarka Google czy przeglądarka Chrome. Technologiczny gigant jeszcze bardziej wspomoże niepełnosprawnych.

Mapy Google będą bardziej funkcjonalne

Przedsiębiorstwo Google wprowadza kolejne zmiany, których zadaniem jest ułatwienie codziennego korzystania z urządzeń mobilnych i Internetu przez użytkowników. Zmiany mają pojawić się w aplikacji Mapy, a także w wyszukiwarce Google, gdzie utworzono nowy atrybut tożsamości. Dzięki nim osoba zapoznająca się z informacjami na temat danej firmy może z łatwością dostrzec nowe oznaczenia dotyczące „przyjazności” obiektu dla osób niepełnosprawnych, LGBTQ+, a także konkretnych ras. Opcje te już teraz są wyświetlane, o ile zostały wprowadzone przez dane przedsiębiorstwo.

Nowe atrybuty w Mapach i wyszukiwarce (źródło: Google)
Nowe atrybuty w Mapach i wyszukiwarce (źródło: Google)

Poza tym w Mapach pojawiła się opcja Obiektywu, której działanie wsparte jest sztuczną inteligencją oraz rozszerzoną rzeczywistość. Funkcja ta pozwala na lepsze zorientowanie się w przestrzeni czy nieznanym miejscu. Kolejną opcją jest współpraca Obiektywu w Mapach z czytnikiem ekranu, wspomagającym codzienne życie osób niewidomych i niedowidzących. Użytkownicy z upośledzeniem wzroku, po włączeniu nowej funkcji, będą mogli unieść telefon, a czytnik przekaże informacje o znajdujących się w okolicy miejscach, uwzględniając ich odległość. Ta opcja wdrażana jest na urządzenia oparte o system iOS, jednak do końca br. ma trafić także na sprzęty z Androidem.

Wśród nowości dostępnych w Mapach Google pojawią się także trasy piesze, które można pokonać wózkiem, zarówno inwalidzkim, jak i dziecięcym. Sugerowane drogi spaceru pominą wszelkie schody czy inne poważniejsze utrudnienia. Funkcję można uruchomić poprzez przejście do ustawień oraz oznaczenie dostępności dla wózków inwalidzkich.

Zmiany w Chrome, Android Auto i aparacie Pixel 8 i 8 Pro

Na aktualizacji zyskać ma również Android Auto oraz samochody z wbudowanymi funkcjami Google. Niepełnosprawni będą mogli łatwiej poznawać informacje o odpowiednio dostosowanych miejscach oraz firmach, jeszcze zanim udadzą się do danej lokalizacji.

Zmianie ulegną także automatyzacje uruchamiane za pomocą Asystenta Google. Od teraz możliwe będzie tworzenie bloków akcji, które stanowią skrót wybranej przez użytkownika Procedury. Oznacza to, że możliwe będzie tworzenie skrótu dla rutyn wprost na ekranie głównym. Opcja ta może być niezwykle pomocna dla niepełnosprawnych i niedowidzących użytkowników.

Niestandardowe skróty do automatyzacji mogą trafić na główny ekran (źródło: Google)
Niestandardowe skróty do automatyzacji mogą trafić na główny ekran (źródło: Google)

Użytkownicy mogą także odnaleźć ułatwienia w aplikacji Chrome. Przeglądarka jest w stanie wykrywać błędy w pisowni i sugerować poprawną formę słów. Dzięki temu, pomimo pomyłek, odnajdowanie poszukiwanych informacji będzie bardziej skuteczne i trafne.

Google zaktualizował też aparat w nowych smartfonach Pixel 8 oraz Pixel 8 Pro. Oznacza to, że osoby niedowidzące mogą robić zdjęcia i przybliżać je, jednocześnie poprawiając czytelność interesującego obiektu, na przykład trudnego do odczytania tekstu.