Eksperymentalna wersja wyszukiwarki z AI (źródło: Google)
Eksperymentalna wersja wyszukiwarki SGE (źródło: Google)

Google pozwoli generować obrazy i tekst w wyszukiwarce

Google wprowadza aktualizację swojej eksperymentalnej wersji wyszukiwarki (SGE). Firma ma zamiar powiększyć swoje narzędzie o generator tekstów i obrazów oparty o sztuczną inteligencję. Oznacza to, że użytkownicy będą mogli w sposób kompleksowy wyszukać praktycznie wszystko, czego na ten moment oczekuje się od sztucznej inteligencji w codziennym życiu.

Eksperymentalna wyszukiwarka z nowymi opcjami

Na ten moment eksperymentalna wersja wyszukiwarki dostępna jest dla ograniczonego grona użytkowników, jednak ta forma doświadczenia konwersacyjnego jest niezwykle oczekiwana przez wszystlocj. Google umożliwił nam już korzystanie z Barda, chatbota sztucznej inteligencji, który w sposób ciągły generuje odpowiedzi na przesłane mu pytania.

Technologiczny gigant ma zamiar jednak wdrożyć AI na stałe do wyszukiwarki czy nawet znanego wielu z nas asystenta. Zapowiadana aktualizacja dotyczy tym razem opcji generowania obrazów, która ma stać się dostępna bezpośrednio w oknie szukania.

Użytkownik będzie mógł zatem rozpocząć przesyłany do bota tekst od słów „narysuj” czy „naszkicuj”, a algorytmy AI stworzą zbliżony do pożądanego przez nas obraz. Na ten moment w podobny sposób możemy skorzystać z Binga Microsoftu.

Google pozwoli generować obrazy i tekst w wyszukiwarce

Zasady działania nowego narzędzia Google

Google, aby powiększyć możliwości swojej wyszukiwarki, wdraża rodzinę modeli Imagen, które na ten moment dla ograniczonej grupy odbiorców dostępne są w Prezentacjach oraz Meet.

Wprowadzenie opisu ma odbywać się bezpośrednio w wyszukiwarce Google. Algorytmy wygenerują maksymalnie cztery grafiki. Po wybraniu wersji, która najbardziej zadowoliła użytkownika, i kliknięciu w dany obraz, możliwe będzie rozwinięcie opisu, aby dodać do zdjęcia więcej szczegółów.

Google pozwoli generować obrazy i tekst w wyszukiwarce

Gigant zaznacza jednak, że technologia budowana jest w sposób odpowiedzialny, co oznacza, że generator został ograniczony, aby nie tworzył treści niebezpiecznych, wprowadzających w błąd czy szkodliwych. Co więcej, każdy z obrazów wychodzących „spod rąk” AI będzie oznaczony etykietą metadanych oraz znakiem wodnym.

Najnowsza aktualizacja, a także wyszukiwarka oparta o sztuczną inteligencję dostępna jest dla osób zapisanych do udziału w eksperymencie SGE na terenie USA oraz w wieku powyżej 18 roku życia.