Eksperymentalna wersja wyszukiwarki z AI (źródło: Google)
Eksperymentalna wersja wyszukiwarki SGE (źródło: Google)

AI w wyszukiwarce Google pozwoli na łatwiejszą naukę

Google ponownie aktualizuje swoją eksperymentalną wersję wyszukiwarki Google (SGE). Od teraz użytkownicy będą mogli łatwiej poznawać wybraną tematykę, a także rozwijać ją bezpośrednio w odpowiedzi generowanej przez AI. O jakich innych funkcjach poinformowało Google?

Łatwiejsze wyszukiwanie informacji

Eksperymentalna wersja wyszukiwarki Google nazywana również w skrócie SGE (Google Search Generative Experience), która przed trzema miesiącami została zasilona generatywnymi możliwościami sztucznej inteligencji, otrzymała kolejną aktualizację. Jak twierdzi firma z Mountain View, najnowsze funkcje mają pomóc w lepszej nauce i rozumieniu informacji odnajdywanych w sieci, bez względu na związaną z nimi tematykę.

AI w wyszukiwarce Google pozwoli na łatwiejszą naukę

Użytkownicy, będący w posiadaniu dostępu do eksperymentalnej wersji wyszukiwarki, otrzymują funkcję zobaczenia definicji w odpowiedziach wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Oznacza to, że podczas poszukiwania wyjaśnienia dla pojęć, AI nie tylko tworzy odpowiedź na zadane pytanie, ale również podkreśla trudniejsze do zrozumienia terminy.

Te oznaczenia, po najechaniu kursorem, pozwalają na rozwinięcie danego pojęcia, dzięki czemu łatwiej przyswoić zdobywaną wiedzę. Kliknięcie natomiast powoduje przejście do jeszcze bardziej zaawansowanej odpowiedzi.

AI z większymi możliwościami w SGE

Najnowsza wersja eksperymentalnej wyszukiwarki Google wspomoże również w zrozumieniu kodu w różnych językach programowania, a także odnajdowaniu w nim błędów. AI pozwoli m. in. na odnalezienie odpowiedzi na pytania instruktażowe czy wspomoże w odnalezieniu fragmentów kodów związanych z wykonaniem konkretnego zadania. System będzie też oznaczał konkretne segmenty kodu odpowiednimi kolorami, ułatwiając w ten sposób jego ich analizę.

AI w wyszukiwarce Google pozwoli na łatwiejszą naukę

Search Labs Google będzie również wspomagało w szybszym przeglądaniu internetu. Od teraz sztuczna inteligencja zajmie się zbieraniem, a w zasadzie skracaniem, długich artykułów i tworzeniem pigułki z najważniejszych informacji w interesującym dla użytkownika temacie.

Zakres będzie można poszerzyć poprzez przejście na stronę po wybraniu fragmentu informacji. Opcja ta ma być dostępna w aplikacji dedykowanej na iOS i Androida, z czasem dołączy także do przeglądarki Chrome.

Nowoczesne funkcje, podobnie jak całość eksperymentalnej wersji wyszukiwarki Google, są do dyspozycji użytkowników, którzy dołączyli do Laboratorium Wyszukiwania. Nie jest to jednak nadal możliwe w naszym kraju.