Samolot wodorowy (Źródło: airbus)
Samolot wodorowy (źródło: Airbus)

Robot Pibot będzie pilotował samolot bezpieczniej niż człowiek

Naukowcy pracują nad stworzeniem robota, który będzie w stanie samodzielnie pilotować samolot. Badacze wierzą, że z czasem maszyna o imieniu Pibot osiągnie tak wysoki poziom rozwoju, aby zapewniać bezpieczniejsze loty niż ludzie.

Robotyczna wersja pilota samolotu

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Zaawansowanej Nauki i Technologii (KAIST) prowadzą intensywne prace nad humanoidalnym robotem, który w przyszłości będzie mógł zasiąść za sterami samolotów. Co ciekawe, wprowadzenie go do maszyny nie będzie wymagało podejmowania żadnych modyfikacji w kokpicie.

Ten innowacyjny pilot waży 65 kilogramów i mierzy 160 centymetrów oraz jest w stanie wykonywać wszelkie prace związane ze sterowaniem, dzięki możliwości manipulacji pojedynczych elementów sterujących, zlokalizowanych wewnątrz kokpitu, który dotychczas należał wyłącznie do ludzkiej obsługi.

Pibot został wyposażony w funkcjonalne ramiona oraz palce, co pozwala na to, aby sterowanie było w pełni precyzyjne. Ponadto, sprzęt jest w stanie monitorować obecny stan samolotu, dzięki zainstalowaniu kamer zewnętrznych. Wewnętrzne natomiast są formą wsparcia w lokalizacji odpowiednich przełączników. Co ciekawe, robot jest w stanie odnaleźć się za sterami samolotów różnych producentów. Jest to możliwe dzięki instrukcjom udostępnionym maszynie w języku naturalnym.

Robotyczny pilot Pibot (źródło: KAIST)
(źródło: KAIST)

Wyposażenie Pibota

To jednak nie wszystko, co potrafi ten zrobotyzowany pilot. Pibot otrzymał ogromną pamięć, dzięki czemu jest w stanie zarejestrować wszystkie dostępne nawigacyjne mapy lotnicze. Jak twierdzą uczeni z KAIST, taka opcja nie jest możliwa do osiągnięcia dla człowieka.

Badacze już od lat pracują nad formą robotycznego pilota, jednak dotychczas dostępne technologie nie były wystarczające, aby osiągnąć tak rozbudowany system. Teraz, w dobie sztucznej inteligencji, dzięki ChatGPT oraz innym modelom językowym możliwe było ulepszenie maszyny. Według badaczy Pibot jest w stanie pojąć i zapamiętać każdy z dostępnych dla niego podręczników, a następnie użyć zebranych danych w trakcie lotu.

Oczekiwania stawiane wobec robota są ogromne. Naukowcy wierzą, że loty odbywane przez maszynę mogą być bezbłędne, również w pojawiających się sytuacjach awaryjnych. Maszyna, poza prowadzeniem lotu, jest w stanie także szacować długość lotu oraz wyznaczać bezpieczne trasy. Badacze pracują teraz nad własnym modelem językowym, który pozwoli na wykorzystanie Pibota bez dostępu do internetu, a w oparciu zaledwie o niewielki komputer wniesiony na pokład.