Japonia, kraj znany z niezwykłego poświęcenia dla pracy, często do granic możliwości zdrowotnych pracowników. Wielu Japończyków, aby sprostać wymagającym harmonogramom i stresowi, wspiera się krótkimi drzemkami, gdyż nie wprowadzając człowieka w głęboki sen, pomagają odzyskać energię i koncentrację. W odpowiedzi na te potrzeby jedna firma wprowadziła do kawiarni na terenie całego kraju kapsuły do drzemki o nazwie Gireaffenap.
Dlaczego drzemka w pionie?
Jednym z głównych powodów, dla których kapsuły są pionowe, jest miejsce ich zastosowania. Instalacja w małych kawiarniach i restauracjach jest wtedy znacznie łatwiejsza, gdyż urządzenia zajmują mniej powierzchni. Ale to nie jedyny powód. Utrzymanie pozycji stojącej sprawia, że osoba korzystająca z Gireaffenap łatwiej budzi się po drzemce.
Każda z nich wyposażona jest w system alarmowy, który użytkownik może ustawić według własnych potrzeb. Dodatkowe punkty podparcia dla różnych części ciała – głowy, pośladków, łydek i stóp zapewniają, że osoba drzemiąca zachowuje pionową postawę. Biorąc pod uwagę te części ciała, projektanci twierdzą, że możliwe jest osiągnięcie fazy snu 2, spokojnego stanu przed fazą REM. Kapsuły mają również system regulacji wysokości, aby każdy mógł dostosować idealną wysokość podpórek podczas korzystania z nich.
Aktualnie dostępne są dwa modele „pionowego łóżka” – bardzo nowocześnie wyglądający biały oraz drugi naśladujący tradycyjny bambusowy design. Oba z nich oferują doskonałą izolację akustyczną, różnorodne dźwięki pomagające zasnąć, a także wbudowany system wentylacji — to wszystko, abyśmy czuli się jak najbardziej komfortowo.
Czy tak wygląda przyszłość drzemki w mieście?
Kapsuły Gireaffenap są już obecnie instalowane w niektórych japońskich kawiarniach Nescafé Harajuku. W ramach promocji „Standing Coffee Nap” zaleca się najpierw wypicie filiżanki kawy, a następnie 20-minutową drzemkę w kapsułce, aby kofeina zadziałała dokładnie w momencie przebudzenia.
Skorzystać z nich będzie można od 22 sierpnia do 17 września. Rezerwacje można dokonywać online pod tym linkiem, gdzie dostępny jest harmonogram z dokładnymi datami oraz godzinami.
Jeśli urządzenia będą pozytywnie odebrane, to zapewne będzie można je znaleźć również w innych miejscach. Do stałej sprzedaży mają trafić pod koniec grudnia lub na początku stycznia następnego roku.
W dobie, gdy świat staje się coraz bardziej zabiegany, zapewne takie innowacje mogą przynieść odrobinę ulgi i regeneracji w ciągu dnia. Czy jest to początek nowej ery drzemek? Czas pokaże.