Kapsuły (źródło: Glydways)
Kapsuła (źródło: Glydways)

Samojezdne kapsuły Glydways mają przewozić pasażerów lotniska

Kalifornijskie San Jose ma otrzymać dostęp do niezwykłej innowacji, a są nią kapsuły Glydways. Każda z nich pomieści cztery osoby, a pasażerowie mają być transportowani z lotniska na stację Diridon. Jakie są szczegóły tego rozwiązania?

Kapsuły, które mogłyby ulepszyć i przyspieszyć przewóz

Jak wynika z informacji, władze miasta San Jose, które mieści się w stanie Kalifornia, mają w planach wprowadzenie nowego systemu transportu pasażerów, pozwalającego na realizację szybkiego tranzytu. Jego podstawą mają być automatyczne i elektryczne kapsuły firmy Glydways, które pomieszczą w jednym czasie w pojeździe cztery osoby.

Kapsuła (źródło: Glydways)
Kapsuła (źródło: Glydways)

Podróż ma być realizowana od lotniska San Jose Mineta aż do stacji kolejowej w Diridon, pomiędzy którymi odległość wynosi około 5 kilometrów. Działanie systemu ma nie opierać się o obecnie istniejące drogi, a o wąskie ścieżki o szerokości niecałych 170 centymetrów. Planowane kapsuły mają przemieszczać się w obie strony, a długość przejazdu ma wynosić około 8 minut.

Wyjątkowa technologia Glydways, która może trafić do San Jose

Startup Glydways wygrał zapytanie ofertowe, wyprzedzając ponad 20 konkurentów, w tym samą firmę Elona Muska, czyli Boring Company, która zaproponowała budowę autonomicznego tunelu. Wśród propozycji pojawiły się również tradycyjne metody, czyli autobusy oraz tramwaje. Mimo to, zwyciężyły elektryczne kapsuły, które charakteryzuje niski ślad węglowy oraz zaoszczędzenie na kosztach.

System transportu opracowany przez Glydways opiera się o specjalnie wyznaczoną trasę z ogrodzoną prowadnicą, do której żadne inne pojazdy nie mają dostępu. Dzięki temu pozbawione są skomplikowanych i drogich czujników, które wymagane są od pojazdów AV na tradycyjnych drogach. Kapsuły zostały wyposażone jedynie w czujniki służące do lokalizowania i komunikowania się.

Zaproponowane rozwiązanie na początku będzie transportowało 2 tysiące pasażerów w ciągu każdej godziny, a konstrukcja oraz kapsuły mają być związane z kosztem około 500 milionów dolarów. Jak wynika z informacji, jest to propozycja, która będzie mogła ruszyć przed 2028 rokiem, o ile zostaną spełnione wszystkie wymogi dotyczące wykonalności projektu.