Wersja testowa wyszukiwarki z generatywną AI (źródło: Google)
Wersja testowa wyszukiwarki z generatywną AI (źródło: Google)

AI w wyszukiwarce Google, czyli jak generatywna sztuczna inteligencja może nas wesprzeć

Google ogłosiło, że dostęp do Laboratorium wyszukiwania Google jest sukcesywnie otwierany. Oczywiście eksperymentalne testowanie ogranicza się do USA, jednak już teraz można dowiedzieć się, jakie zmiany pomogą nam w przyszłości.

Wyszukiwarka w wersji testowej trafia do pierwszych użytkowników

Wersja testowa Laboratorium wyszukiwania Google trafiła w ręce części osób z listy oczekujących już wczoraj. Firma poinformowała o tym swoich użytkowników za pomocą wiadomości e-mail. W ramach eksperymentu możliwe jest testowanie generatywnej wyszukiwarki (Search Generative Experience – SGE), wskazówek dla kodu (Code Tips) oraz dodawania do arkuszy (Add to Sheets).

Jak już mogliśmy zauważyć w wyszukiwarce Bing Microsoftu, generatywna sztuczna inteligencja jest niezwykle pomocna, szczególnie, jeśli ciekawi nas sporych rozmiarów temat. Dzięki jej wykorzystaniu możemy wpisać jeden monit, a AI samodzielnie stworzy nam zbiór informacji dla interesującego nas tematu. Taki mechanizm sprawia, że użytkownik nie jest sfrustrowany zadawaniem kilku osobnych zapytań.

Wersja testowa wyszukiwarki z generatywną AI (źródło: Google)
Wersja testowa wyszukiwarki z generatywną AI (źródło: Google)

W czym może pomóc generatywna AI w wyszukiwarce Google?

Największym plusem takiej metody wyszukiwania jest możliwość łatwego zapoznania się z tematem, nawet jeśli jest rozbudowany i skomplikowany. Sztuczna inteligencja, na podstawie ogromnych baz danych, jest w stanie w szybki sposób odnaleźć najważniejsze informacje i podzielić się nimi z użytkownikiem. Autor monitu może także swobodnie zapoznać się ze źródłami i wejść w pożądany link, jeszcze bardziej poszerzając temat.

Sztuczna inteligencja w wyszukiwarce Google może także pomóc, gdy potrzebujemy szybkiej odpowiedzi na krótkie pytanie np. w formie rady. Jeśli pragniemy otrzymać jedną, zwięzłą informację, tu i teraz, AI pomoże nam bez problemu, udzielając jasnych wskazówek.

Użytkownik otrzyma również wsparcie w zakupach. Poza tym, że z będziemy mogli nadal poszukiwać produktu, sztuczna inteligencja wygeneruje monit z kilkoma wybranymi, najważniejszymi informacjami na temat cech, jakie powinien posiadać przedmiot, który chcemy kupić.