Windows-Copilot (źródło: blogs.windows.com)
Windows Copilot (źródło: blogs.windows.com)

Sztuczna inteligencja w systemie Windows 11. Nadchodzi rewolucja w obsłudze komputera

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby świat, gdyby nasze komputery były jeszcze bardziej inteligentne? Czy są one w stanie zrozumieć nasze potrzeby, podpowiedzieć nam, co powinniśmy zrobić dalej, a może nawet w jakiś sposób przewidzieć przyszłość? Microsoft znowu przełamuje bariery i z projektem nowej funkcji systemu Windows 11 wprowadza AI na zupełnie nowy poziom.

Inteligentne wspomaganie pracy z Copilotami

Największą zapowiadaną nowością jest Windows Copilot, który uczyni z systemu Windows 11 pierwszą platformę PC, na której można skorzystać z centralizowanej pomocy AI. Ma pomóc użytkownikom w podejmowaniu działań i realizacji zadań w sposób prostszy i bardziej efektywny. Dzięki niemu nie trzeba będzie już szukać, uruchamiać i pracować na wielu aplikacjach — wszystko to zrobimy za pomocą jednego narzędzia.

W dodatku ma być zawsze dostępny na pasku zadań i działać jako osobisty asystent, który ułatwia podejmowanie działań, dostosowywanie ustawień i łączenie się z ulubionymi aplikacjami. Można będzie go wykorzystać do standardowych funkcji Windows, takich jak kopiuj/wklej czy personalizacja, ale także do bardziej zaawansowanych zadań, np. przepisywania, streszczania czy wyjaśniania treści.

Podobnie jak w Bing Chat, będzie można zadać mu różne pytania, zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane — na przykład sprawdzić lokalny czas, zaplanować podróż czy znaleźć informacje na temat konkretnego tematu. Co więcej, Windows Copilot ma umożliwić programistom integrowanie swoich aplikacji za pomocą wtyczek Bing Chat, co pozwoli na lepszą obsługę klientów i zwiększenie zaangażowania na aplikacjach.

Już od czerwca 2023 roku, uczestnicy programu Windows 11 Insider będą mieli możliwość przetestowania Windows Copilot w wersji Preview. Jeśli chcesz być na bieżąco z aktualizacjami, możesz zarejestrować się na stronie Microsoftu.

Sztuczna inteligencja zmienia Microsoft Store

Microsoft, z myślą o swoich użytkownikach, przekształcił sklep Microsoft Store tak, aby stał się prawdziwym hubem AI. Nowa sekcja ma promować najlepsze doświadczenia ze sztucznej inteligencji. Użytkownicy będą mogli wykorzystać ją w codziennych zastosowaniach, na przykład do twórczego wyrażania siebie za pomocą Luminar Neo i Lensa, doskonalenia swoich umiejętności video i audio za pomocą Descript, Krisp i Podcastle, a nawet do tworzenia swojego CV za pomocą Kickresume.

Mamy także dostępną funkcję AI-Generated Review Summary. Ma ona podsumowywać recenzjewszystkich klientów i dostarczyć zwięzłe podsumowanie, podkreślające najważniejsze szczegóły wybranych programów. To narzędzie, wspierane przez AI, ma na celu ułatwić użytkownikom wybór nowych aplikacji i gier.

Microsoft-Store-AI-Hub (źródło: blogs.windows.com)
Microsoft Store AI Hub (źródło: blogs.windows.com)

Windows 11 umożliwia również rozwijanie aplikacji opartych na sztucznej inteligencji dzięki nowym narzędziom, takim jak Windows AI Library. Ta biblioteka zawiera gotowe modele i interfejsy programistyczne do wykorzystania w projektach AI, co pozwala programistom na szybsze rozpoczęcie pracy z tą technologią. Wprowadza także Hybrid AI loop, który umożliwia rozwijanie aplikacji AI zarówno na platformie Azure, jak i lokalnie na urządzeniach z nowym wsparciem dla układów AMD, Intel, Nvidia i Qualcomm.

Bing — domyślna wyszukiwarka dla ChatGPT

Bing staje się domyślną wyszukiwarką dla ChatGPT, dzięki czemu użytkownicy będą mieli dostęp do bardziej aktualnych i kompleksowych odpowiedzi na pytania, korzystając z funkcji wyszukiwania. Warto wspomnieć o planowanej standaryzacji wtyczek, co umożliwi pełną interoperacyjność pomiędzy Bing Chat, platformą Microsoft Copilot a ChatGPT.