Sztuczna inteligencja pomoże przy obróbce zdjęć
Luminar NEO fot. fstoppers.com

Sztuczna inteligencja pomoże przy obróbce zdjęć

Praca fotografa nie kończy się zaraz po skończonej sesji zdjęciowej. To dopiero pierwszy etap, po którym przychodzi czas na drugi – obróbkę zrobionych zdjęć. Kto choć raz próbował to robić, zapewne wie, jak potrafi być czasochłonne obronienie jednej fotografii. A co jeśli jest ich do zrobienia setki? Całość zamyka się w sporej liczbie godzin spędzonych przed komputerem. Czy można ten cały proces przyśpieszyć i uprościć? Na pewno tak za pomocą prefiltrów, jednak jest jeszcze jedna droga – z użyciem sztucznej inteligencji.

Skylum wypuścił nową wersję programu do obróbki zdjęć

Zapewne większość z profesjonalistów wybierała dotąd Photoshopa, jako narzędzie do obróbki zdjęć. Jednak na rynku pojawiła się konkurencja, która całkiem nieźle sobie radzi. Skylum wypuścił nową wersję Luminar NEO, który jest zdecydowanie prostszym i tańszym programem. Do tego ma ulepszenie w postaci dodatku sztucznej inteligencji, która ma ułatwić i przyśpieszyć obróbkę zdjęć. Na jakiej zasadzie działa?

Ta inteligentna alternatywa PS-a wprowadza kilka unitowych technologii AI, między innymi RelightAI, Powerline Removal i Dust Spot Removal. Te narzędzia mogą naprawdę sporo, dzięki czemu edycja fotografii staje się dość prostym zadaniem. Przy ich pomocy usuniemy m.in. ciemne plamy, które powstają poprzez dostanie się kurzu pod obiektyw -te są zazwyczaj dość małe, jednak mogą nieźle popsuć naszą pracę.

Sztuczna inteligencja pomoże przy obróbce zdjęć
Zmienianie głębi ostrości fot. Skylum

Może również generować mapę głębi ostrości, która pozwala dostosować elementy sceny w zależności od tego, czy znajdują się na pierwszym planie, w środku lub w tle. W razie potrzeby, połaczy nam różne warstwy obrazu, dodając elementy z wbudowanych nakładek. Możliwe jest także użycie presetów, które w mig zmienią fotografię i nadadzą jej całkiem nowego wyrazu, przy pomocy zaledwie jednego kliknięcia. Bez problemu usuniemy także niechciane rzeczy, które potrafią psuć całe zdjęcia, takie jak na przykład druty telegraficzne.

Sztuczna inteligencja pomoże przy obróbce zdjęć
Narzędzie wycinanie fot. skylum

Główną zaletą, jaką warto wymienić, jest połączenie tutaj dwóch flagowych programów do obróbki zdjęć, czyli Adobe Photoshop oraz Adobe Lightroom. Przy użyciu Lumiar NEO wykonamy całą pracę bez potrzeby przeskakiwania między jednym narzędziem a drugim.

Jak jest cena inteligentnego narzędzia do obróbki zdjęć?

Luminar Neo jest dostępny w cenie 79 dolarów. Mogą z niego korzystać osoby pracujące na komputerach z systemem Windows i Mac.