Sztuczna inteligencja w banku (źródło: PKO Bank Polski)
(źródło: PKO Bank Polski)

AI ChatGPT okazał się bardziej… empatyczny i radzący sobie lepiej niż niejeden lekarz

Nowe badania nad AI wykazały, że w porównaniu z ludzkimi lekarzami, ChatGPT jest bardziej empatyczny i zapewnia wyższą jakość odpowiedzi na pytania dotyczące zdrowia.

Czy medycyna tylko zyska na AI?

Z kolejnych rewelacji w świecie nauki i medycyny wynika, że ludzkość może jedynie zyskać, gdy wpuścimy AI w sferę badań i ludzkiego zdrowia. Sztuczna inteligencja może pomóc wynajdywać nowe leki i znacząco przyśpieszyć badania nad mikrobami. Najnowsze badanie z Uniwersytetu w San Diego udowadnia, że algorytmy nadają się również świetnie do diagnozowania i doradzania pacjentom.

Wirtualna opieka zdrowotna zaczęła się rozwijać bardzo dynamicznie przy okazji pandemii koronawirusa. Było to świetne rozwiązanie na zapewnienie ludziom dostępu do personelu medycznego podczas izolacji lub zamknięcia. Jednocześnie spowodowało to znaczące obciążenie lekarzy, którzy musieli zacząć obsługiwać ogromne ilości korespondencji.

To skłoniło naukowców z Uniwersytetu w San Diego do przeprowadzenia badań nad rozwiązaniem tego typu rpoblemów z wykorzystaniem algorytmów AI.

ChatGPT może zdać egzamin medyczny, ale bezpośrednie odpowiadanie na pytania pacjentów w sposób dokładny i empatyczny to inna gra.

dr Davey Smith, lekarz i profesor w UC San Diego School of Medicine
Ocena jakości odpowiedzi i empatii AI (Źródło: ucsd)
Ocena jakości odpowiedzi i empatii AI (Źródło: ucsd)

Rady sztucznej inteligencji lepsze niż lekarza

Naukowcy losowo wybrali 195 unikalnych dyskusji na forum medycznym i poprosili ChatGPT o wygenerowanie odpowiedzi. Trzech licencjonowanych pracowników służby zdrowia oceniało każde pytanie i odpowiedź, nie wiedząc, czy pochodzi od lekarza, czy od AI.

Stwierdzono, że ChatGPT zapewnia odpowiedzi o wyższej jakości. Odpowiedzi „dobre” lub „bardzo dobre” były 3,6 raza bardziej prawdopodobne dla ChatGPT niż dla lekarzy. Jednocześnie oceniający preferowali styl wypowiadania się i empatii AI.

Nie oznacza to, że lekarze są zbędni, twierdzą naukowcy. Muszą przyjąć ChatGPT jako narzędzie do nauki, aby poprawić swoją praktykę. W wyniku wyników badania naukowcy rozważają przeprowadzenie dokładniejszych, randomizowanych badań kontrolowanych, aby ocenić, w jaki sposób wykorzystanie sztucznej inteligencji w medycynie wpływa na wyniki zarówno lekarzy, jak i pacjentów.

Więcej o badaniach można dowiedzieć się z oficjalnego artykułu naukowego zespołu.