Galeria sztuki (Źródło: pixabay)
Galeria sztuki (Źródło: pixabay)

Masz gorszy dzień? Galeria sztuki online poprawi twoje samopoczucie

Naukowcy przeprowadzili badania, z których wynikło, że oglądanie sztuki przez internet prowadzi do poprawy samopoczucia. Galeria online ma zauważalny pozytywny wpływ na nastrój i poziom lęku.

Sztuka w XXI wieku

Choć gwałtownie rosnąca popularność AI znacząco wpływa na dzisiejszy świat sztuki, na środki wyrazu i styl tworzonych dzieł, i zmusza do zastanowienia, jak będzie dalej wykorzystywana, to na szczęście dotychczasowy dorobek artystyczny nie poszedł w zapomnienie. Co więcej — nowoczesne technologie otwierają podwoje galerii przed szerszą publicznością. A to w świetle najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego i Instytutu Estetyki Empirycznej im. Maxa Plancka świetna wiadomość.

Naukowcy chcą udowodnić, że oglądanie sztuki może być skutecznym sposobem na zmniejszenie stresu i poprawę nastroju, przeprowadzili eksperyment. Zespół chciał sprawdzić, czy oglądanie dzieł online na komputerze, tablecie lub smartfonie daje takie same korzyści dla zdrowia psychicznego, jak fizyczne spacery po muzeum lub galerii. Wyniki okazały się zaskakujące.

Galeria sztuki online (Źródło: aesthetics)
Galeria sztuki online (Źródło: aesthetics)

Galeria sztuki online poprawi twoje samopoczucie

Naukowcy zrekrutowali 240 uczestników i poprosili ich o obejrzenie interaktywnej wystawy jednego z obrazów Moneta z liliami wodnymi za pomocą Google Arts and Culture. Google Arts and Culture zawiera ponad 3000 kolekcji z galerii na całym świecie, w tym Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku, paryskie Musée d’Orsay, National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie.

Średni czas oglądania przez uczestników wynosił nieco ponad dwie minuty, wahając się od 10 sekund do prawie dziewięciu minut. Po obejrzeniu dzieła uczestnicy wypełnili kwestionariusz dotyczący ich stanu umysłu oraz jaką przyjemność czerpali z oglądania obrazu i jak znaczące było dla nich to doświadczenie.

Naukowcy odkryli, że oglądanie jednej grafiki na urządzeniu inteligentnym, nawet przez krótki cza,s ma zauważalny pozytywny wpływ na nastrój i poziom lęku. Odkryli również, że ci uczestnicy, którzy byli bardziej otwarci na oglądanie dzieł, odnieśli z tego większe korzyści.

Reakcja estetyczna opisuje, jak ludzie reagują na różne bodźce estetyczne, takie jak sztuka i natura. Wyniki pokazały, że osoby o wysokim poziomie artystycznym i wrażliwości estetycznej odnoszą większe korzyści z oglądania dzieł online, ponieważ mają przyjemniejsze i bardziej znaczące doświadczenia artystyczne.

Edward Vessel, współautor badania

Naukowcy twierdzą, że odkrycia ukazują korzyści płynące z oglądania sztuki online dla dobrego samopoczucia, szczególnie dla tych, którzy nie mogą opuszczać domu ze względów zdrowotnych. Więcej o badaniu można dowiedzieć się z oficjalnej publikacji naukowej zespołu.