Dron Wingcopter (źródło: wingcopter.com)
Dron Wingcopter (źródło: wingcopter.com)

Dron dostarczy zakupy w miejsca, w które nie dotrze kurier

Gdy mieszkasz w mieście lub na jego przedmieściach zapewne masz możliwość korzystania z usług kuriera rowerowego do dostarczenia lokalnych produktów w krótkim czasie. Jednak osoby mieszkające daleko od terenów gęsto zabudowanych mogą napotykać się z brakiem dostępności takich usług. Pewien projekt może to zmienić.

Całkiem nowa dostawa zakupów

W niemieckim kraju Hesja obecnie realizowany jest projekt pilotażowy DroLEx. Umożliwia on mieszkańcom odległych dzielnic wokół Michelstadt zamawianie trwałych produktów spożywczych za pośrednictwem specjalnego sklepu internetowego LieferMichel i dostawę towarów za pomocą rowerów cargo i dronów.

Usługa dostępna jest dla mieszkańców Rehbach i Würzberg do końca 2023 roku, a po złożeniu zamówienia na produkty spożywcze, towary pakowane są w sklepie i przewożone przez kuriera do punktu odlotowego, gdzie czeka dron firmy Wingcopter. Popularność tej formy dostawy zdecyduje o tym, czy zostanie przedłużona na dłuższy okres.

Dron Wingcopter (źródło: wingcopter.com)
Dron Wingcopter (źródło: wingcopter.com)

Dron Wingcopter zasilany akumulatorowo może zabrać zakupy do maksymalnej wagi 4 kg i wznieść się w powietrze, osiągając prędkość do 90 km/h na wysokości 100 m. Wykorzystuje sieć komunikacyjną Vodafone do autonomicznej nawigacji do punktów lądowania tuż poza wioskami. Gdy już przybędzie na miejsce, czeka na niego kurier, który na rowerze cargo dostarcza pakunki do klienta.

Dalsze plany rozszerzenia dostawy

Na początku sklep internetowy będzie oferował tylko produkty od REWE, ale inne lokalne dyskonty mają zostać dodane w miarę rozwoju projektu. Jednocześnie pilotaż będzie oceniany z punktu widzenia ekonomicznego i ekologicznego przez członków zespołu na Uniwersytecie Frankfurtu.

Projekt pilotażowy został sfinansowany przez Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu Niemiec w wysokości 430000 euro (ok. 1916613 złotych) i będzie trwał do końca 2023 roku. Dane zebrane podczas okresu próbnego zostaną wykorzystane do opracowania zrównoważonego i skalowalnego modelu biznesowego w celu poprawy lokalnej dostawy w innych obszarach wiejskich Niemiec.