Widowisko z dronami na Mistrzostwach Świata Pokemon 2023 (źródło: JayKooSan/Youtube)
Widowisko z dronami na Mistrzostwach Świata Pokemon 2023 (źródło: JayKooSan/Youtube)

Jaki związek mają drony i Pokemony?

Tegoroczne Mistrzostwa Świata Pokemon zostały zwieńczone olśniewającym widowiskiem z wykorzystaniem dronów emitujących różnokolorowe światła. Te bezzałogowe statki powietrzne zostały ułożone w doskonały sposób, który pozwolił na uzyskanie kształtów różnych postaci ze znanego serialu anime.

Drony pokazały Pokemony na nocnym niebie

Mistrzostwa Świata Pokemon 2023 zapewniły odwiedzającym Jokohamę w Japonii naprawdę fascynujące widoki. Pokaz świetlny z wykorzystaniem 800 dronów przedstawiał postaci z seriali Pokemon. Latające obiekty zostały wyposażone w diody świecące, które dzięki technologii, współpracy i odpowiedniej synchronizacji pozwoliły na utworzenie zarysów Pokemonów na nocnym niebie.

Widowisko z dronami na Mistrzostwach Świata Pokemon 2023 (źródło: JayKooSan/Youtube)
Widowisko na Mistrzostwach Świata Pokemon 2023 (źródło: JayKooSan/Youtube)

Aby taki widowiskowy spektakl był możliwy, poza dronami i światłami, wykorzystano również GPS połączony z sygnałami radiowymi. Dzięki temu komputer centralny był w stanie w sposób precyzyjny dostroić odległości między bezzałogowymi jednostkami, tworząc pożądany kształt.

Drony i LEDowe światła, czyli wyjątkowy pokaz Pokemonów

Wszystkie bezzałogowe statki powietrzne ruszają w powietrze i oczekują na odpowiednie polecenia, aby je zaprogramować. Po odpowiednich czynnościach, wykonanych przez doświadczony zespół, każdy statek rozpoczyna synchroniczne ruchy, dzięki czemu widzowie mogą zachwycać się rozbudowanymi, ogromnymi wzorami Pokemonów na niebie. Po pokazie statki bezpiecznie lądują razem i oczekują na zabranie ich przez organizatorów.

Pokazy dronów można spotkać coraz częściej, również podczas mniejszych wydarzeń takich, jak wesela. Koszta są jednak ogromne i z pewnością nie są w stanie objąć tak ogromnej liczby statków powietrznych.

Wielkość globalnego rynku pokazów świetlnych przy użyciu dronów szacowano już przed dwoma laty na 1,3 miliarda dolarów. Przewiduje się, że do 2031 roku liczba ta będzie prawie dwukrotnie większa.

Wygląda na to, że znaleziono bezpieczną alternatywę na przykład dla fajerwerków, które generują zagrożenia pożarowe, a także negatywnie wpływają na zdrowie obserwatorów i środowisko naturalne.