Milbotix SmartSocks (źródło: milbotix.com)
Milbotix SmartSocks (źródło: milbotix.com)

Inteligentne skarpety mogą śledzić tętno i ruchy

Inteligentne skarpety nie są już tylko futurystycznym gadżetem. W najnowszym projekcie przedstawiono ten element garderoby wyposażony w sensory i sztuczną inteligencję, które mają za zadanie wspomóc opiekunów osób chorych na demencję. Wykryją niepokój pacjenta, a nawet zapobiegną ewentualnemu upadkowi.

Czym są SmartSocks?

Te elementy codziennego ubioru wykorzystują technologię sensorów i sztucznej inteligencji do monitorowania samopoczucia osób noszących je. Są w stanie śledzić tętno, poziom potu i ruchy, co daje wgląd w dobrostan i stan psychiczny chorego. Co więcej, wyglądają, a nawet nosi się je jak zwykłe skarpetki, do tego nie wymagają ładowania, i – bardzo ważne – można je prać w pralce.

Współczesne monitory fizjologiczne noszone są często na nadgarstkach, co może powodować dyskomfort lub nawet stres u pacjentów. To doprowadzi natomiast do tego, że zaczynają je zdejmować i nie spełniają już swojej roli. Inteligentne skarpety oferują dyskretną i wygodną alternatywę.

Aby rozpocząć korzystanie ze skarpet, należy na początku ściągnąć aplikację Milbotix. Użytkownik może łatwo ją znaleźć, skanując kod QR, znajdujący się na nich.

W jednej z inteligentnych skarpet wbudowany jest czujnik, który umożliwia zebranie danych fizjologicznych. Zdobyte informacje są przesyłane bezprzewodowo do bezpiecznej platformy w chmurze. Użytkownicy mają do nich dostęp w czasie rzeczywistym.

Dokonane pomiary (źródło: stmonicatrust.org.uk)
Przykładowe wykonane pomiary przez czujnik w skarpecie (źródło: stmonicatrust.org.uk)

Współpraca z uczelniami i badania

Firma technologiczna Milbotix, która opracowała ten wynalazek, współpracuje z zespołami z dwóch brytyjskich instytucji, które mają przetestować opsywaną technologię na swoich podopiecznych. W pierwszej z nich, celem jest sprawdzenie, czy skarpetki mogą pomóc pracownikom domów opieki w zrozumieniu i reagowaniu na objawy niepokoju czy też przyczyny stresu u pacjentów.

W drugim projekcie zespół naukowców z uczelni przy Imperial College London będzie testował SmartSock w żywym laboratorium, a następnie badania będą zorganizowane w domach opieki na 15 osobach ze stwierdzoną demencją, aby ocenić ich użyteczność.

Dr Zeke Steer, wynalazca i CEO firmy Milbotix, znalazł inspirację do stworzenia produktu, obserwując postępującą chorobę u swojej prababci. Chcąc poprawić opiekę, zdecydował się zdobyć doktorat z robotyki, podczas którego opracował i przetestował skarpety.

Według niego, stopa to doskonałe miejsce do zbierania danych o stresie.