inteligentne sruby fraunhofer
inteligentne sruby fraunhofer

Inteligentne śruby wyślą powiadomienie, gdy zaczną się odkręcać

Połączenia śrubowe pełnią nieocenioną rolę przede wszystkim przy rozmaitych konstrukcjach stalowych. Ich największym atutem jest to, że gdy tylko zajdzie nagła potrzeba, można je z łatwością zdemontować bez potrzeby jej narażenia. Jest to bardzo pomocne np. w przypadku renowacji. Jednak, aby to zrobić, potrzeba stałego nadzoru np. człowieka. A gdyby tak zastąpić go sztuczną inteligencją i zastosować inteligentne śruby?

System Smart Screw Connection

Nawet najmniejsza konstrukcja wymaga odpowiedniej ilości połączeń śrubowych. Wiadomo, im większa i cięższa, tym bardziej narażona na obciążenia, co prowadzić może do różnego typu awarii. Dlatego też każdy z jej elementów powinien być na bieżąco kontrolowany. Jednak nie każde uszkodzenie da się wykryć w odpowiednim momencie. Często jest zauważone zbyt późno, co prowadzi do konieczności odstawienia maszyny i wykonania na niej prac remontowych.

Naukowcy z Niemiec w celu usprawnienia procesu kontroli postanowili wesprzeć się technologią, która w połączeniu ze sztuczną inteligencją pozwoli na zdalne monitorowanie każdego połączenia śrubowego. Wszystko oczywiście w czasie rzeczywistym, co znacznie wpłynie na bezpieczeństwo pracowników i zwiększy wykrywalność awarii.

W tym celu opracowano System Smart Screw Connection, który wykorzystuje w swoim projekcie inteligentne śruby oraz podkładki, które zostały wyposażone w specjalne czujniki. To właśnie one odpowiadają za wykrywanie anomalii. Są w stanie reagować na każdą zmianę siły, która ujawnia się na przykład podczas poluzowania połączenia. W momencie, gdy na taką natrafią, natychmiast przekazują informację do komputerów personelu konserwacyjnego a ten odpowiednio na nią reaguje.

Ten system zdalnego monitorowania pozwala nam, po raz pierwszy, mieć oko na stabilność infrastruktury krytycznej dla bezpieczeństwa przez cały czas, nawet zdalnie, i przeprowadzić odpowiednią kontrolę każdej odpowiedniej śruby.

inteligentne sruby fraunhofer
Inteligentne śruby Fraunhofer

Pełna kontrola bez udziału człowieka

Wprowadzenie inteligentnych śrub do przemysłu to świetne rozwiązanie szczególnie w przypadku dużych urządzeń, gdzie kontrolę musi przeprowadzać więcej niż jeden pracownik. Po ich zastosowaniu system sam prześle informacje drogą radiową do stacji serwisowej, bez konieczności angażowania w ten proces specjalistów. To nie tylko oszczędność czasu, ale także finansów firmy. Dodatkowym atutem jest fakt, że można go dowolnie konfigurować i dostosowywać do konkretnego obciążenia.