Możliwości rozbudowy systemu inteligentnego domu zwiększają się właściwie z dnia na dzień. Za sprawą brytyjskiego producenta armatury, Aqualisa, do rodziny inteligentnych, skomunikowanych z siecią urządzeń dołączyły baterie łazienkowe.
Co internet rzeczy ma do zaoferowania w łazience?
Sądząc po śmiałych prezentacjach, jakie Aqualisa opublikowała w internecie – bardzo wiele. Wyobraźmy sobie prysznic albo wannę sterowaną przy pomocy aplikacji zainstalowanej w smartfonie czy asystenta głosowego. Jeszcze podczas, dla przykładu, wieczornego seansu filmowego, z poziomu smartfona możemy wybrać żądaną temperaturę wody, którą zostanie wypełniona nasza wanna. Inteligentna bateria rozpocznie dozowanie wody a nam pozostanie wyłącznie doczłapanie do łazienki. Ta sama aplikacja pozwoli również kontrolować bieżące zużycie wody, pozwalając uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia w momencie otrzymania rachunku.
Brak wolnej ręki by zakręcić kurek, na przykład podczas kąpieli dziecka? Żaden problem! Inteligentne baterie Aqualisa można obsługiwać z poziomu asystenta głosowego Amazon Alexa. Jedno zdanie i woda przestaje płynąć nadaremnie.
Inteligentny prysznic – jak to działa?
Inteligentny prysznic składa się z dwóch zasadniczych modułów: zaworu połączonego z baterią oraz sterownika. Do inteligentnego zaworu SmartValve należy podłączyć rury z ciepłą i zimną wodą, by ten mógł na bieżąco sterować temperaturą cieczy. To właśnie w zaworze znajduje się większość elektroniki odpowiedzialnej za funkcjonowanie systemu.
SmartValve – kontrolujący inteligentny prysznic – może pracować w parze z trzema sterownikami: Quartz Touch, Quartz Classic albo Quartz Blue, różniącymi się między sobą przede wszystkim wyglądem i sposobem obsługi. Wszystkie trzy służą również do standardowej kontroli baterii, bez wykorzystania aplikacji.
Już niedługo w sprzedaży
Nowe rozwiązania firmy Aqualisa trafią do sprzedaży już początkiem kwietnia, początkowo na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Omawiane rozwiązania to ciekawy przykład tego, jak internet rzeczy może odmienić kolejną, tak oczywistą i codzienną czynność jaką jest kąpiel. Wystarczy kilka kliknięć w aplikacji, a nawet komenda głosowa skierowana do asystenta, by po kilku chwilach cieszyć się idealnie przygotowaną kąpielą o zadanej temperaturze – bez konieczności przekraczania progu łazienki celem jej przygotowania. Inteligentny prysznic to oszczędność i wygoda w jednym.
Internet rzeczy już teraz zaskakuje, a to dopiero jego początek.