Na rynku pojawia się coraz więcej gadżetów, które pozwalają zapewnić większe bezpieczeństwo i ochronę przed włamaniami. Jednym z nich jest Inteligentny System Alarmowy z Kamerą od Netatmo, na którego recenzję was zapraszam.
Wideorecenzja Inteligentnego Systemu Alarmowego z Kamerą od Netatmo
Słowem wstępu
Inteligentny System Alarmowy z Kamerą od Netatmo składa się z trzech elementów. Pierwszym (i najważniejszym) jest Inteligentna Kamera Domowa, która jest bazą zapewniającą działanie całości. To właśnie do niej łączą się pozostałe urządzenia wchodzące w skład systemu, samodzielnie nie będą one działały.
Tymi pozostałymi elementami są: głośnik z syreną – Inteligentny Alarm Domowy oraz Inteligentne Czujniki Okien i Drzwi. Jako że recenzję samej kamery Netatmo przygotowałem dla Was już jakiś czas temu, w tym teście skupię się na syrenie i czujnikach oraz wzajemnym działaniu całości.
Zawartość opakowań i jakość wykonania
W przypadku Inteligentnego Alarmu Domowego w zestawie znajdziemy przede wszystkim urządzenie z głośnikiem. Jest to okrągły sprzęt w białym kolorze, wyglądający minimalistycznie, przez co nie rzuca się w oczy. W opakowaniu dostajemy także zestaw montażowy do ściany za pomocą kołków i śrubek. Jeśli jednak nie mamy takiego życzenia, nie musimy przytwierdzać alarmu w taki sposób. Osobiście postawiłem go na komodzie w przedpokoju. Ważne jedynie, żeby sprzęt nie był zbyt daleko od kamery – zasięg wbudowanego modułu Bluetooth pozwala w praktyce na zachowanie jakichś 3-4 m odległości.
Inteligentny Alarm Domowy od Netatmo jest urządzeniem całkowicie bezprzewodowym. Do jego zasilania używane są baterie AA w ilości 4 sztuk. Urządzenie jest pozbawione jakichkolwiek klawiszy, jego obsługa odbywa się w pełni z aplikacji.
Przechodząc do zestawu Inteligentnych Czujników Okien i Drzwi, warto od razu wiedzieć, że są one sprzedawane w zestawie po 3 sztuki. Szkoda, że nie ma wersji sprzedawanych oddzielnie, nie w każdym miejscu konieczne będzie montowanie wszystkich trzech czujników. W opakowaniu dodawane są także baterie AAA (po 2 sztuki na jedno urządzenie) oraz zapasowe lepy do zamontowania czujników.
Za pomocą takich właśnie dwustronnych, piankowych taśm, możemy zamontować czujniki do drzwi lub okien, przez co montaż jest maksymalnie ułatwiony. Ponownie całość jest pozbawiona jakichkolwiek przewodów czy klawiszy, a baterie montowane są od spodu.
Warto jednak mieć na uwadze, że czujniki są stosunkowo dużych rozmiarów, ich wysokość to prawie 8 cm, więc mogą jednak wpadać w oko od razu po krótkim rzucie okiem w stronę drzwi czy okien.
Konfiguracja
Kluczem jest poprawne skonfigurowanie Inteligentnej Kamery Domowej, co opisywałem w jej recenzji. W przypadku alarmu i czujników połączenie jest już banalnie proste. Wystarczy włożenie baterii i położenie na kilka chwil w okolicy kamery.
W aplikacji, w zakładce dodawania nowego sprzętu, wybieramy urządzenie, które chcemy podłączyć, po chwili, po przyłożeniu urządzenia na 10 cm od kamerki, podświetli się zielona dioda na obudowie, a całość powinna się ze sobą sparować i być gotowa do użytku.
W przypadku Inteligenych Czujników Okien i Drzwi musimy wykonać jeszcze jedną akcję w aplikacji. Po przyklejeniu urządzenia do docelowej powierzchni należy ustawić czułość oraz pozycję względem drzwi. Robimy to za pomocą przytrzymania ikonki urządzenia w aplikacji i wybrania opcji Kalibruj. Ważne jest to, aby podczas tego procesu drzwi były cały czas zamknięte i nie drgały. W innym przypadku czujnik może działać niepoprawnie.
Aplikacja i funkcje
Zabawa z Inteligentnym Systemem Alarmowym z Kamerą od Netatmo zaczyna się dopiero w momencie ustawiania scenariuszy i mechanizmów uruchamiania alarmów po wystąpieniu konkretnych akcji. Całość jest dość czasochłonna i, według mnie, mało intuicyjna. Niektóre opcje w aplikacji są dość ukryte, trzeba po prostu przeklikać wszystkie zakładki, żeby znaleźć wszystkie interesujące nas ustawienia.
Najwięcej zmienimy w zakładce Ustawienia alarmu i nagrywania. Wchodząc tam w osobne ustawienia czujników możemy ustawić w jakich przypadkach mamy otrzymywać powiadomienia, a w jakich dodatkowo włączy się alarm. Tak samo w ustawieniach kamery – przy wykryciu ruchu, rozpoznaniu lub nierozpoznaniu twarzy, mogą wykonywać się różne akcje.
Dodatkowe opcje znajdziemy jeszcze w ustawieniach dla alarmu. Można tu chociażby dostosować opóźnienie między wykryciem wcześniej sprecyzowanej akcji, a uruchomieniem alarmu (od 20 do 90 sekund). Pozwala to wyłączyć jeszcze przez ten czas dźwięk syreny, w aplikacji pojawia się powiadomienie o wykryciu ruchu.
Można także wybrać głośność alarmu (głośny lub wysoki, niezbyt trafione tłumaczenie, ale „wysoki” oznacza niższą wartość niż „głośny”) oraz czas trwania (od 3 do 30 minut).
Jest też opcja sabotażu wywołująca alarm po ruszeniu syreny alarmowej, jeśli nie zostanie wcześniej wykryta żadna twarz. Dodam jeszcze, że alarm jest głośności 110 decybeli, całość jest więc naprawdę donośna i może wystraszyć. Łącznie z osobą, która konfiguruje całość i nie jest świadoma tego, jak na początku całość będzie działała ?
Do dyspozycji mamy jeszcze 5 różnych dźwięków wydawanych przez głośnik. Pozwalają one w każdym momencie odtworzyć różnego rodzaju odgłosy sugerujące, że ktoś może być w domu. Są to:
- głośny dźwięk (syrena) – używane także w przypadku wykrycia alarmu,
- szczekanie psa,
- płacz dziecka,
- odgłosy domu (trzaskanie drzwi, przekładanie talerzy, tupanie, stukanie itp.),
- wydawanie krótkich dźwięków.
Sprawdzić te dźwięki lub uruchomić, jeśli stwierdzimy, że jest taka potrzeba, możemy po dotknięciu trzech kropek w prawym górnym rogu na ekranie głównym aplikacji. Tam w trzeciej opcji wybieramy dźwięk, a klikając na głośnik po prawej stronie włączamy lub wyłączamy odtwarzanie.
Niestety ta funkcja działa strasznie powoli. Często kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sekund musimy zaczekać aż głośnik zacznie lub przestanie wydawać dźwięk po dotknięciu ikony głośnika. Jest to strasznie upierdliwe i nie pozwala na płynne, intuicyjne korzystanie z urządzenia. Wyobraźcie sobie chociażby, że przypadkowo włączycie tą opcję w nocy – nie jest realne, żeby szybko ją dezaktywować.
Działanie w praktyce
O powiadomieniach w przypadku Inteligentnej Kamery Domowej wypowiadałem się w recenzji, wszystko działa perfekcyjnie. Każdy ruch jest raportowany odpowiednim powiadomieniem na smartfona, nie ma co narzekać.
Tak samo dobrze jest w przypadku powiadomień o otwarciu drzwi i uruchomieniu alarmu. Dosłownie po sekundzie wiemy już, że coś się dzieje w naszym mieszkaniu. Czujniki są bardzo czułe, wykrywają faktycznie nawet najmniejsze drgania.
Miałem co do tego szczerze mówiąc wątpliwości, w końcu to tylko jednoczęściowy czujnik reagujący głównie na ruch i wibrację. Wydawało mi się, że lepiej sprawdziłoby się rozwiązanie podobne do tego, które znamy z zestawu Xiaomi Mi Smart Sensor Set, czyli dwuczęściowa czujka: jeden element przytwierdzony do drzwi, drugi do futryny. W praktyce jednak okazało się, że moje obawy są niepotrzebne, a zestaw Netatmo jest faktycznie bardzo czuły.
Po ustawieniu odpowiednich opcji każde otwarcie drzwi (lub tylko w przypadku otwarcia przez osobę o nieprzypisanej do żadnego z domowników twarzy, wykrywanej przez kamerkę) uruchamia alarm. Albo od razu, albo z opóźnieniem (w zależności od tego, jaką opcję wybierzemy).
Syrenę możemy wyłączyć w aplikacji, ewentualnie może się ona wyłączyć automatycznie po określonym wcześniej czasie. Tu również wszystko działa bez problemów.
Problemem jest jednak aplikacja…
Stanowczo gorzej oceniam wszystkie funkcje związane z alarmem, wszelkie ustawienia i możliwości wyłączenia go. Przede wszystkim kilkukrotnie miałem sytuację, że zmienione ustawienia w aplikacji nie aktualizowały się w urządzeniach. Mam tu na myśli sytuację, że możemy mieć ustawione wywoływanie alarmu po wykryciu ruchu otwarcia drzwi lub okna. Gdy jednak zmieniłem zdanie i przestawiłem kilka opcji w ustawieniach, aplikacja i tak tego nie przetworzyła poprawnie. Efektem było to, że ponownie rozlegał się potwornie głośny dźwięk. Szczególnie jest to uciążliwe w środku nocy.
A dlaczego chciałem wyłączyć? Opowiadałem o tym już w recenzji kamerki – przez stosunkowo niedużą odległość między kamerką a ścianami w przedpokoju nie zawsze twarz zostaje poprawnie rozpoznana. Jaki jest tego efekt? Przede wszystkim obecność w mieszkaniu nie zostaje odnotowana. A co za tym idzie – przy opcji uruchamiającej alarm za każdym razem, gdy nie ma nas w domu w praktyce dźwięk z syreny wydobywa się za każdym razem. Skoro nie udało się wykryć, że my to my, to system stwierdza, że nas nie ma, proste.
Nie każdemu zapewne przypadnie do gustu to, że po uruchomieniu się alarmu nie mamy żadnej innej możliwości, niż wyłączenie dźwięku syreny przez aplikację. A co w przypadku, gdy nam się rozładuje telefon, w nerwach nie możemy go znaleźć lub po prostu zapomnimy się zalogować? No wtedy nic nie zrobimy. Syrena będzie wyła i wyła aż do minięcia określonego w ustawieniach czasu. Do tego powiadomienie pozwalające wyłączyć alarm też pojawia się dopiero po kilkunastu sekundach.
Okej, jest to dobre w przypadku chociażby włamania, ale w codziennym użytkowaniu już nie. Szczerze mówiąc chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby więc umieszczenie opcji uzbrojenia systemu pod naszą nieobecność, na przykład, gdy gdzieś wyjeżdżamy i rozbrojenia po powrocie. Tu tego zabrakło.
Jest jedynie możliwość włączenia lub wyłączenia monitorowania, ale wtedy wyłącza się także kamerka. A czasem, mimo obecności w domu, chciałbym, żeby nagrywanie było cały czas włączone, lecz już bez włączania alarmów.
Podsumowanie
Nie ukrywam, że po testach Inteligentnego Alarmu Domowego czuję spory niesmak i niedosyt. Wydawać by się mogło, że jest to świetny zestaw do domowego powiadamiania i alarmowania o pojawiających się zagrożeniach. Praktyka jednak pokazuje, że często jest całkowicie inaczej.
Okej, zestaw spełnia swoją rolę – błyskawicznie powiadamia, uruchamia alarm a syrena jest donośna i faktycznie może przestraszyć włamywacza. Szkoda jednak, że całość sprawdza się dobrze tylko wtedy, gdy faktycznie opuścimy dom i pojawi się w nim ktoś inny.
Gdy jesteśmy w domu, a kamera tego nie wykryje, to niestety, ale bardzo łatwo sami wywołamy włączenie alarmu. Prawdopodobnie sprawdziłoby się to nieco lepiej w większych pomieszczeniach. Ale, z tego, co mi wiadomo, większość mieszkań ma przedpokoje jak najbardziej kompaktowych rozmiarów.
Niestety, mam wrażenie, że winna jest tu aplikacja, która jest nieintuicyjna, niedopracowana i nie do końca aktualizująca wszystkie zmiany wprowadzone w ustawieniach. Efektem jest to, że całość staje się strasznie uciążliwa w codziennym użytkowaniu i w moim przypadku skończyło się wymontowaniem baterii zawsze wtedy, kiedy byłem w domu. A że teraz więcej byłem w domu niż gdzieś wychodziłem, praktycznie ciągle syrena była wyłączona. To chyba nie powinno tak wyglądać.
Brakuje opcji uzbrajania i rozbrajania, bardziej przejrzystych ustawień i szybszego dostępu do najpotrzebniejszych opcji bez zastanawiania się, gdzie zostały one ukryte.
Trzeba też pamiętać o tym, że czujniki na drzwiach oraz syrena nie działają bez kamery. A kamera nie działa bez prądu i dostępu sieci. Co więc w przypadku włamania po wcześniejszym wyłączeniu zasilania lub internetu? Ano nic. Żadnego alarmu, żadnego powiadomienia. Podobnie w przypadku chociażby uszkodzenia karty, które opisywałem w recenzji kamerki.
Inteligentny System Alarmowy z Kamerą od Netatmo został wyceniony na prawie 1700 złotych. Uważam, że to stanowczo za dużo, szczególnie, że zestaw ma sporo poważnych wad. W przypadku mniejszych pomieszczeń, w których zostanie zamontowany, niestety nie sprawdzi się zbyt dobrze. A i w większych mam spore wątpliwości, czy tak wygórowana kwota może być czymkolwiek uzasadniona.
Ogólnie więc nie mogę polecić tego zestawu. Jeśli aplikacja zostanie dopracowana a cena nieco spadnie – czemu nie. Obecnie jest to średnia propozycja w stanowczo zbyt wysokiej cenie.
A co Wy myślicie o Inteligentnym Systemie Alarmowym z Kamerą od Netatmo? Zestaw sprawdzałby się u Was? Jestem ciekaw Waszych opinii!