Francuska marka Unistellar, znana z produkcji inteligentnych teleskopów, pokazała swoją najnowszą propozycję w postaci serii Odyssey. Zaprezentowany podczas tegorocznych targów CES sprzęt wyróżnia się na tle innych urządzeń do obserwacji nieba. Wystarczy wcisnąć jeden przycisk, aby zyskać dostęp do podglądu kosmicznych obiektów oddalonych o dziesiątki milionów lat świetlnych.
Różnorodność wersji i cen teleskopów
Unistellar to firma znana z produkcji innowacyjnych teleskopów podłączanych do komputera. Marka prowadzi współpracę z NASA, Instytutem SETI oraz Nikonem, co pozwala tworzyć zaawansowane i jednocześnie proste w użyciu urządzenia do obserwacji nieba. Seria Odyssey to kolejna nowość, która za pomocą jednego przycisku, otwiera możliwość podglądania gwiazd, planet i innych obiektów kosmicznych.
Do najnowszej serii trafiły dwie wersje teleskopów – Odyssey oraz Odyssey Pro, które, oczywiście poza ceną, różnią się między sobą budową i kilkoma parametrami. W podstawowej wersji, dostępnej za 2499 dolarów (około 10 tysięcy złotych), rozdzielczość plasuje się na poziomie 3,4 Mpix. Natomiast wersja Pro zapewnia 4,1 Mpix, jej okular powstał przy współpracy z marką Nikon, kosztuje 3999 dolarów (około 16 tysięcy złotych).
Technologie do obserwacji kosmosu
W ofercie marki Unistellar pojawiła się także wyjątkowa edycja urządzenia Odyssey Pro Red Edition. Teleskop ten zyskał identyczne parametry jak wersja Pro, jednak jego tuba została wykończona w kolorze czerwonym. Barwa ta podnosi cenę sprzętu do 4499 dolarów, czyli ponad 18 tysięcy złotych.
Każda z propozycji Unistellar została wyposażona w ogniskową 320 milimetrów oraz współczynnik ogniskowej f/3.9. Teleskopy wyróżniają się niewielką masą wynoszącą około 6,5 kilograma. Urządzenia mają dostęp do technologii Multi-Depth, której zadaniem jest obserwacja odległych obiektów kosmicznych oraz utworzenie serii zdjęć łączących się w jedno. Opcja ta opiera się o algorytmy i pozwala na wykonanie obrazu o wysokiej jakości, ostrości oraz szczegółowości.
Teleskopy łączą się z aplikacją dedykowaną na urządzenia mobilne, gdzie można oglądać i fotografować obiekty wybrane z biblioteki Celestial Database, zawierającej ponad 37 milionów gwiazd oraz 5 tysięcy innych obiektów.
Sprzęt korzysta również z technologii Deep Dark, która pozwala na uzyskanie głębszej czerni, nawet, jeśli użytkownik próbuje prowadzić obserwacje w miastach czy innych lokalizacjach borykających się z problemem zanieczyszczenia światłem.