Interfejs komputer-mózg (źródło: The Royal Society/YouTube)
Interfejs komputer-mózg (źródło: The Royal Society/YouTube)

Oto interfejs mózg-komputer, który umieszcza się w kanale słuchowym

Chińscy naukowcy zdołali opracować mało inwazyjny interfejs mózg-komputer (BCI), który lokuje się wewnątrz kanału słuchowego. SpiralE BCI może służyć do tłumaczenia myśli na tekst, powiększania pamięci, a także kontrolowania obiektów cyfrowych przy użyciu jedynie mózgu.

Prace nad innowacyjnymi interakcjami ludzi z technologią

Zespół naukowców z Uniwersytetu Tsinghua, znajdującego się w Pekinie, opracował ciekawy interfejs. Pozwala on na połączenie się ludzkiego mózgu z komputerem, a największą jego zaletą w porównaniu do konkurencji jest znikoma inwazyjność, gdyż dotychczas powstałe tego typu sprzęty zazwyczaj wszczepiane są chirurgicznie. To urządzenie natomiast wkłada się jedynie do kanału słuchowego, a jego możliwości są naprawdę szerokie.

Interfejs mózg-komputer (źródło: Nature)
Interfejs mózg-komputer (źródło: Nature)

Nowy interfejs mózg-komputer z Chin został nazwany SpiralE BCI i ma w przyszłości pozwolić na tłumaczenie ludzkich myśli na tekst czy też na zarządzanie obiektami cyfrowymi za pomocą poleceń wygenerowanych w umyśle. Co więcej, urządzenie będzie mogło również zwiększyć pojemność ludzkiej pamięci. Brzmi fantastycznie, ale może też trochę niepokoić.

Interfejs mózg-komputer mały jak nigdy

SpiralE BCI zbudowano z elastycznego materiału ułożonego w spiralę, dzięki czemu sprzęt nie ingeruje w odczuwanie bodźców słuchowych przez użytkownika. Ten najnowszy interfejs mózg-komputer jest przy tym dyskretny i naturalny, co sprawia, że osoby w otoczeniu mogą nie zorientować się, że drugi człowiek go posiada.

Nowoczesne i innowacyjne technologie mogą mieć pozytywny wpływ na medycynę i zdrowie ludzi, jednak urządzenia takie, jak np. interfejs mózg-komputer mogą nieść za sobą sporo niebezpieczeństw. Jeden z raportów wydanych w 2019 roku przez Towarzystwo Królewskie zaznacza, że interakcje mogą naruszać etykę, autonomię, prywatność oraz równość dostępu, a nawet kwestionować istotę tego, co oznacza bycie człowiekiem.

Mimo to, przed dwoma laty Synchron uzyskał zgodę od FDA na badania na ludziach. Podobnie firma Neuralink Corporation, finansowana przez Elona Muska uzyskała w maju dopuszczenie do testowania implantów mózgowych na ludziach. Rewolucyjne innowacje zatem dopiero przed nami.