polityka AI
Image by Gerd Altmann from Pixabay

Mózg i jego rozmiar – czy może się zmieniać dzięki aktywności fizycznej?

Naukowcy z Nadrenii, z Fabienne Fox na czele, próbują przyjrzeć się poszczególnym obszarom mózgu i ich reakcjom na aktywność fizyczną. Czy faktycznie ruch wpływa pozytywnie na rozwój i rozmiar naszego mózgu?

Od dzieciństwa ruch i ćwiczenia fizyczne są istotnym aspektem naszego życia. Dla niektórych wiąże się on z ogromnym wysiłkiem, dla innych z rozrywką, jeszcze inni uprawianie sportu traktują jako przyszłość i wiążą z nim karierę zawodową. Producenci tworzą coraz więcej projektów i urządzeń, np. opaski monitorujące, specjalne ubrania czy inteligentne butelki, pozwalające na zachęcenie do ćwiczeń. Naukowcy postanowili się temu przyjrzeć.

Nadreńskie badania i ich wyniki

Nadreński zespół naukowców postanowił udowodnić, że aktywność fizyczna ma znaczący wpływ na różne obszary mózgu. Aby wyciągnąć takie wnioski wykorzystano informacje zebrane przez Rhineland Study, gdzie przeprowadzono badania na grupie ponad 2,5 tysiąca osób w wieku od 30 do 94 lat. Każdy uczestnik został poddany badaniu MRI mózgu, a także na tydzień został wyposażony w akcelerator przymocowany do uda, który umożliwił zebranie danych dotyczących indywidualnej aktywności fizycznej każdej z osób.

Wyniki badań mogły nieco zaskoczyć i jednocześnie pocieszyć osoby, które ćwiczą niechętnie. Poza tym, że ewidentnie widać pozytywny wpływ aktywności fizycznej na wzrost objętości oraz grubości kory, okazało się, że małe zmiany aktywności u osób mało ruchliwych mogą spowodować nagły wzrost objętości mózgu i pozytywny wpływ, nawet na zmiany neurodegeneracyjne, które niestety często uniemożliwiają samodzielne życie osobom w podeszłym wieku.

Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna, źródło: Pixabay

Pozytywny wpływ ćwiczeń na ochronę mózgu a genetyka

Doskonale znamy neurodegeneracyjne choroby, jak choroba Parkinsona, Alzheimera czy Huntingtona, które często atakują naszych dziadków czy rodziców, choć coraz częściej także osoby młode. Obawiamy się, że choroba, zapisana w genach, może prędzej czy później zaatakować również nasz mózg. Dlatego też naukowcy nieustannie szukają rozwiązań i metod, które będą mogły nas ochronić.

Przywołane badania jednoznacznie wskazują na pozytywny wpływ ćwiczeń, co powinno nas z pewnością motywować do stałej aktywności fizycznej. Choć na tym etapie nie da się mieć 100% pewności, że ruch zapewni nam neuroprotekcyję i neuroregenerację, wiemy, że aktywność fizyczna wspomaga nasz mózg.