IoT

IoT znalazło zastosowanie w dostawach produktów mlecznych

Niedawno pisaliśmy o zastosowaniu IoT, czyli internetu rzeczy, oraz sztucznej inteligencji w transporcie. Australijska firma Bega Cheese, producent m.in. nabiału, postanowiła pójść o krok dalej. Ma ona zamiar połączyć za pomocą jednego serwisu swoich dostawców, farmerów, magazyny i fabryki za pomocą danych zbieranych i przetwarzanych w czasie rzeczywistym.

Zbiorowy cel

Współpraca z niemiecką firmą Software AG i Uniwersytetem Swinburne w Australii ma przynieść nowy, tani w produkcji czujnik badania jakości produkowanego mleka, a także implementację istniejących urządzeń IoT w produkcji nabiału. Dane z wszystkich tych urządzeń będą przesyłane do systemu bazującego na platformie Cumulocity spółki Software AG.

IoT znalazło zastosowanie w dostawach produktów mlecznych
Firma Bega Cheese zajmuje się nie tylko produkcją nabiału / fot. Farm Online

Za pomocą sztucznej inteligencji, będzie on tworzył najbardziej optymalne dzienne rozkłady odbioru towaru. Na podobnej zasadzie działa również opisywany wcześniej system Grupy INELO. Możemy więc na własne oczy zaobserwować, w jaką stronę zmierza branża logistyki i transportu.

AI służy pomocą

Dane te będą również automatycznie porównywane z przeszłymi obserwacjami w celu ulepszania modelu sztucznej inteligencji przewidującego przyszłą jakość i ilość produkowanego mleka. Powinno to pomóc też w lepszym zarządzaniu zasobami, a co za tym idzie – oszczędzaniu funduszy.

Adel Salman, menedżer dostaw w firmie Bega Cheese mówi, że wszystko to jest możliwe dzięki doświadczeniu Uniwersytetu Swinburne z implementacją internetu rzeczy.

Jako, że my nigdy nie konfigurowaliśmy systemów z IoT, zaczęliśmy szukać partnera z ekspertyzą w tej dziedzinie, posiadającego także potrzebne zasoby, kontakty w branży i wsparcie ze strony rządu. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Swinburne i Software AG, mamy nadzieję na szybszy rozwój naszych produktów premium, tym samym podnosząc atrakcyjność firmy Bega i naszych dostawców.

“What we [at Bega] didn’t have was experience in setting up IoT projects, so we started looking around for a partner that could provide us with IoT expertise, resources, industry contacts and help with government backing. [..] By working with Swinburne University and Software AG, we hope to be able to increase our growth across higher-value premium products thus enhancing the competitiveness for both Bega and our suppliers.”
IoT znalazło zastosowanie w dostawach produktów mlecznych
Bega planowała rozwój IoT już od dwóch lat / fot. IntoIT SC

Wielkie plany z IoT

Projekt ten ma również wiązać się z wysokim poziomem automatyzacji i mechanizacji produkcji. Można więc na pewno powiedzieć, że firma Bega Cheese przywiązuje dużą wagę i wiąże swoją przyszłość z nowymi technologiami IoT, a co za tym idzie – sztuczną inteligencją i łącznością 5G.

Nie jest jednak sama. Konkurencja, na przykład firma Lion, również implementuje internet rzeczy w systemach produkcji (na razie do znajdowania zepsutego mleka na farmach). Szykuję się nam więc kilka konkurencyjnych lat w branży logistycznej.