Choć NASA być może miała inne plany, to w ostatnim komunikacie ogłosiła, iż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) będzie kontynuowała swoją pracę jeszcze przez około 8 lat. Stacja ma również w przyszłości realizować usługi prywatnych firmy z branży kosmicznej. Wraz z datą styczniową tego roku, w życie weszły całkiem nowe cele do wykonania.
Już od początku tego roku było wiadomo, że NASA chce kontynuować działanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Co więcej, planuje także rozpocząć współpracę typowo komercyjną z przedsiębiorstwami prywatnymi.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wchodzi w swoją trzecią i najbardziej produktywną dekadę jako przełomowa platforma naukowa w mikrograwitacji. Ta dekada opiera się na udanym globalnym partnerstwie, obejmującym testowanie technologii eksploracji i związanych z badaniami na ludziach – w celu eksploracji kosmosu, korzyści medycznych dla ludzkości i korzyści środowiskowych, a także dla położenia podwalin pod komercyjną przyszłość na niskiej orbicie okołoziemskiej
tak przynajmniej twierdzi dyrektor Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
NASA chce przekazać niektóre obowiązki prywatnym firmom kosmicznym
Można rzec, że NASA bardzo wierzy w prywatne firmy z gałęzi kosmicznej. Co więcej, zakłada, że za 8 lat będą one w stanie przejąć niektóre z jej zadań na niskiej orbicie okołoziemskiej, a zatem będzie mogła zrezygnować z prowadzenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Poczynając kroki w tę stronę, podpisała już kilka porozumień, m.in. z firmą Axiom Space oraz Blue Origin, w których to występuje w roli klienta komercyjnego. Póki jednak do tego nie dojdzie, będzie służyć pomocą w ich rozwoju.
Wszystkie działania związane z ISS mają zakończyć się finalnie w styczniu 2031 roku. Wtedy to dojdzie też do zdeorbitowania i zrzucenia jej do Oceanu Spokojnego. W międzyczasie NASA prowadzi także prace badawczo-rozwojowe, które mają doprowadzić do wysłania pierwszej kobiety i pierwszej kolorowej osoby na Księżyc. To jednak nie wszystko, gdyż na Marsie mają pojawić się również pierwsi ludzie.
Wpływ na to wszystko miały oczywiście decyzje związane z rozszerzeniem działalności NASA, gdyż to właśnie dzięki nim będziemy mieć pewność, że obecność człowieka w kosmosie nie zniknie nagle, a wręcz przeciwnie – będzie ona coraz bardziej rozwijana.