Inteligentna laska dla niewidomych NextGuide (Źródło:youtube)
Inteligentna laska dla niewidomych NextGuide (Źródło: youtube)

Komunikaty w języku Braille’a na poręczach będą „pisane” nowym materiałem

Niemiecka firma wraz z przedsiębiorstwem kolejowym podpisały umowę na wykorzystanie innowacyjnego materiału. Dzięki niej na poręczach ulokowanych przy dworcach i stacjach pociągów w Niemczech, niewidomi oraz niedowidzący będą mogli w łatwiejszy sposób odczytać komunikaty pisane w języku Braille’a.

Innowacyjny materiał trafi na poręcze

Udogodnienia niewidomych i niedowidzących są coraz bardziej pożądane, szczególnie biorąc pod uwagę ich aktywizację oraz szerokie możliwości w dążeniu do samodzielności. Choć chodniki czy komunikaty dźwiękowe są już dostępne w wielu miejscach, często jednak zdarza się, że podróż w nowe, nieznane miejsce dla osoby z problemami ze wzrokiem wiąże się z ogromnym stresem.

Idąc naprzeciw potrzebom niewidomych i niedowidzących niemiecka firma CNC-Fertigungstechnik Kriftel zawarła kolejną umowę o współpracy z przedsiębiorstwem kolejowym i logistycznym Deutsche Bahn. Zadaniem tego przedsiębiorstwa będzie wyprodukowanie poręczy, które zwieńczone będą komunikatami w języku Braille’a, wykonanymi z nowego materiału.

Treści zostaną wdrożone na poręcze zgodnie z technologią Laser Beam Powder Bed Fusion, która oparta jest o nakładanie cienkich warstw metalowego proszku. Substancja ta następnie jest stapiana za pomocą laserowej wiązki w taki sposób, aby utwardzone struktury w kształcie liter pozostawały na powierzchni poręczy.

Komunikaty w języku Braille’a sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa

Niemiecka firma, zgodnie z opracowaną technologią, pozwoli na przenoszenie na poręcze licznych komunikatów, nie tylko w alfabecie Braille’a, ale również w postaci tradycyjnych liter. Poręcze z informacją mogą różnić się długością znaków oraz być produkowane masowo.

Choć tego typu obiekty pojawiały się już w okolicach niemieckich stacji i dworców, dotychczasowo wykorzystywane materiały miały ogrom ograniczeń – ich tworzenie nie było wystarczająco szybkie, tanie i wydajne w produkcji. Dlatego też zdecydowano się na zastosowanie dość nowego stopu aluminium o nazwie Aheadd CP1. Substancja ta dostarczana jest przez markę Constellium.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnego materiału produkcja napisów na poręczach może być szybsza, łatwiejsza, a także bardziej wydajna oraz tańsza, nie powodując jednocześnie strat jakościowych.