Trójkołowiec Iris eTrike (Źródło: grantsinclair)
Trójkołowiec Iris eTrike (Źródło: grantsinclair)

Ten trójkołowiec wygląda, jakby urwał się z Cyberpunka

Iris eTrike to trójkołowiec na pedały ze wspomaganiem elektrycznym, który zdolny jest rozpędzić się do 48 km/h, a na pokładzie ma sporo kosmicznych funkcji.

Elektryki tez mogą być stylowe

Kto powiedział, że elektryczne pojazdy muszą być wielkie i brzydkie? Zielone samochody mogą być eleganckie i stonowane lub atrakcyjne i drapieżne. A mniejsze konstrukcje? Tutaj też znajdziemy minimalistyczne dzieła sztuki oraz bardzo nietuzinkowe pomysły. Brytyjski wynalazca i przedsiębiorca technologiczny Grant Sinclair również chce do tej galerii dołożyć własne dzieło, które z wyglądu pasuje bardziej do orbity okołoziemskiej, niż do drogi.

Iris eTrike to w zasadzie trójkołowy rower ze wspomaganiem elektrycznym, który jest całkowicie zamknięty w plastikowej owiewce. Podobnie, jak inne welomobile, jest bardziej aerodynamiczny niż tradycyjny rower, dzięki czemu może osiągać większe prędkości. Trójkołowiec zapewnia również kierowcy wygodniejszą pozycję siedzącą, a także chroni go przed niepogodą.

Trójkołowiec na pedały z kosmosu

Kosmiczny trójkołowiec ma podwozie ze stali chromolowej, korpus z pianki EPP (ekspandowany polipropylen) z powłoką polimerową, przezroczystą osłonę z pleksiglasu na zawiasach z wodoodporną powłoką i 9-biegowy układ napędowy.

Pojazd jest również wyposażony w pełny system oświetlenia LED (w tym reflektory, kierunkowskazy, oświetlenie paskowe i światło hamowania/tylne), system filtracji powietrza HEPA, kamerę cofania 120 stopni, która przesyła wideo na żywo do zadokowanego smartfona użytkownika, a także system chłodzenia, który kieruje przefiltrowane powietrze do kabiny.

Klienci mają do wyboru wersję z 250, 500 lub 750-watowym silnikiem. Z tym ostatnim pojazd może rozpędzić się do 50 km/h. Jedno ładowanie akumulatora litowo-jonowego 48 V/20 Ah wystarcza na przejechanie do 50 kilometrów.

Z dodatkowych funkcji trójkołowiec oferuje zamykany bagażnik o pojemności 100 litrów, mechaniczne hamulce tarczowe Spyre, dwustronne pedały Shimano A530 SPD oraz podświetlany ekran LED, który wyświetla dane, takie jak prędkość, przebyty dystans, stan naładowania akumulatora i poziom wspomagania elektrycznego.

Iris eTrike jest już dostępny w cenie przedsprzedażowej za 4999 funtów. Wysyłka ma rozpocząć się w pierwszym kwartale przyszłego roku.