Robot kurier z jedzeniem na miejscu zbrodni
Robot kurier z jedzeniem na miejscu zbrodni Oiot |  Źródło: Twitter/@FilmThePoliceLA

Przyszłość jest dziś. Na miejsce zbrodni przyjechał robot z… jedzeniem

Los Angeles, rok 2022. Na miejsce zbrodni przyjeżdża nowoczesny robot, wzbudzając zainteresowanie policjantów i okolicznych przechodniów. To nie scenariusz nowego filmu z RoboCopem czy kolejna część Detroit: Become Human, a rzeczywistość!

Kurier robot z jedzeniem natrafił na nietypową przeszkodę

Trzynastego września do Hollywood High School w Los Angeles została wezwana policja, w związku z podejrzeniem strzelaniny. Na całe szczęście wezwanie okazało się fałszywe i nikt nie ucierpiał, jednak historia ta ma pewnego „drugoplanowego bohatera”, którym jest robo-kurier.

Podczas gdy lokalna policja prowadziła dochodzenie na potencjalnym miejscu zbrodni, na odgrodzony taśmami obszar, nielegalnie wjechał mały robot transportujący jedzenie od firmy Serve Robotics. Elektryczny kurier „odwiedził” teren pracy policji jedynie przejazdem i nie sprawił jej większych problemów, choć nie da się ukryć, że sam robot w ogóle nie powinien się tam znaleźć w takiej sytuacji.

Co ważne, w związku z zaistniałą sytuacją, swoje stanowisko dla gizmodo opublikowała firma zajmująca się produkcją i obsługą robotów Serve informując, że wjazd na zamknięty taśmami policyjnymi teren, nie był decyzją oprogramowania robota, a błędem ludzkim — przed wjazdem na miejsce pracy policji, władzę nad robotem przejął ludzki nadzorca, który błędnie zrozumiał, że został on przepuszczony (co zresztą widać na nagraniu). Na ten moment większość tego typu kurierów robotów, nie jest w pełni autonomiczna i w niektórych sytuacjach, urządzeniem zdalnie steruje pracownik firmy.

Robo-kurierzy przyszłością gastronomii?

Roboty dostarczające jedzenie w teorii nie są niczym nowym — nawet w Polsce (m.in. w Lublinie) na ulicach miast spotkać można robotycznych kurierów. Na ten moment jednak w większość tego typu akcji, to testowe jazdy próbne, choć trzeba zauważyć, że w większym miastach w Stanach Zjednoczonych, małe roboty dostawcze z jedzeniem stają się coraz bardziej powszechne.

I nie ma co się temu dziwić, w końcu – jak widać na powyższym nagraniu – dla robota ważniejsze jest dostarczenie twojego ciepłego posiłku, niż nawet przestrzeganie prawa — to się nazywa poświęcenie i determinacja, by dowieźć jedzenie na czas! 😉